13 powodów

Wydanie
Rebis, Poznań, .
Liczba stron
328
Wymiary
13,0 × 20,0 cm
Cykl
SALAMANDRA
Oprawa
Twarda
ISBN
9788380622685
Język
polski
Tłumaczenie
Górska Aleksandra
więcej detali

Kategorie

Opis książki

WYDANIE SPECJALNE z aternatywnym zakończeniem i innymi dodatkowymi materiałami! MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER, NUMER 1 NA LIŚCIE "NEW YORK TIMES" „Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”. 13 POWODÓW – JEŻELI TEGO SŁUCHASZ, TO JEST JUŻ ZA PÓŹNO. Serial wyprodukowany przez NETFLIX. W książce zdjęcia z serialu. Nie możesz zatrzymać biegu wydarzeń. Nie możesz cofnąć czasu. Jedyny sposób, by odkryć tajemnicę… …to nacisnąć „play”. Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości… MROCZNA, PIĘKNA, OLŚNIEWAJĄCA. – Chicago Tribune. TAJEMNICA I HISTORIA Z ZAŚWIATÓW – INTRYGUJĄCA OPOWIEŚĆ. –– Sherman Alexie, autor bestsellera The Absolutely True Diary of a Part-time Indian. Błyskotliwa i fascynująca. – Kirkus Reviews Akcja rodem z thrillera. – The New York Times. Zaskakująca i porywająca. – Entertainment Weekly

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Ostatnio często spotykałam się w internecie z opiniami na temat serialu "13 powodów" wyprodukowanego przez Netflix. Stwierdziłam że skoro słyszę tyle pozytywnych opinii o serialu to książka, jego pierwowzór, musi być równie dobra lub, jak często bywa w takich wypadkach, lepsza. Na razie nie mam porównania z serialem, ale książka jest mocna. Ukazuje mechanizm powstawania plotki, trudne wybory młodzieży, jej problemy i, wreszcie, drogę do samobójstwa. Motyw nagrań na kasetach magnetofonowych to ciekawy pomysł, również sposób opowiadania historii jest oryginalny, nagrania przeplatają się z monologiem wewnętrznym obecnego słuchacza kaset - Clay'a. Książka typowo młodzieżowa, jednak myślę że dorośli także mogliby się pokusić o zajrzenie do niej, bo poruszane w niej tematy są w swej prostocie poważne, momentami przygnębiające. Godna polecenia.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973

"13 powodów" to powieść, z którą powinien zapoznać się każdy czytelnik. Książka daje dużo do myślenia. Niestety nie każdy ją zrozumie. Polecam przeczytać!

Przeczytaj całą opinię
2017-05-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973

Nie sięgnąłbym po książkę gdyby nie serial. Książka bardzo dobra, trochę żałuję, że najpierw jej nie przeczytałem przed filmem, no ale cóż "mówi się trudno i żyje się dalej", choć w tym przypadku, czy aby na pewno...? Mocna pozycja jak i jej ekranizacja, daje dużo do myślenia.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973

Nie jestem adresatką tej książki i mam dorosłą córkę, ale fajnie się czytało tę pozycję... Wiem, ze prawdziwi adresaci bedą się nią bardziej zachwycać .. Ale była inna od tych, które najcześciej wybieram i dlatego zapamiętam długo tę historię

Przeczytaj całą opinię
2017-05-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973

Jak powiedział jeden z bohaterów o Hannah Baker "ona po prostu szukała pretekstu, żeby się zabić". Dała ludziom 13 powodów do samobójstwa - ja dam Wam nieco mniej. Powód nr 1 - lektura tej powieści. (To kiepski żart). Powód nr 2: Problemy głównej bohaterki. Sięgają nastoletniego, amerykańskiego dna pokroju powieści Chbosky'ego "Charlie". Neurotyczka, która nie potrafi miłości dać ani miłości przyjąć, jest osobą zwyczajnie skończoną w świecie. Niestety, neurotycy nie widzą, że mają problem, żądają od świata zauważenia go. A gdy świat go nie widzi (bo niby czemu miałby), oskarżają innych o swoje niepowodzenia i na siłę tkwią w bagnie, jakie sami sobie - często nieświadomie - tworzą, czerpiąc masochistyczną i sadystyczną przyjemność z obwiniania innych o to, jakimi miernotami życiowymi są. To nie jest brak empatii z mojej strony, tylko realizm. Z bagna da się wyjść, jeśli się je wreszcie, do cholery, dojrzy. A są ludzie, którzy go wskazują. Niestety, trzeba ich słuchać. Powód nr 3: Poważny problem, jakim jest samobójstwo, został spłycony do zagwostek zgłupiałych nastolatków, które nie widzą świata poza imprezami, seksem, alkoholem i robieniem rankingów klasowych. Gratuluję, poziom amerykańskiego (i pewnie nie tylko tego) debilizmu został osiągnięty. Czego ta książka ma nauczyć Czytelnika, że świat i ludzie są podli, tchórzliwi i winni śmierci takich neurotyków jak Hannah? Nie, moi drodzy. Kto odbiera sobie życie w imię głupoty, nie zasługuje na to, by je mieć. I to da się wyciągnąć z tej powieści. Jest najzwyczajniej w świecie przereklamowana.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973

Uwaga, spoiler! [pokaż]

Świetna książka nie tylko dla nastolatków, ale również ich rodziców, poruszająca bardzo ważny, lecz rzadko poruszany temat samobójstwa. Licealistka Hannah Baker przed odebraniem sobie życia nagrywa 7 kaset, na których znajduje się 13 historii opisujących powody jej decyzji. Pierwsze z nich wydają się pozornie błahe i nieistotne - plotki, prześladowanie przez rówieśników - jednak z każdym kolejnym nagraniem stają się coraz poważniejsze. Tworzą one zwięzłą całość, jedno wydarzenie pociąga za sobą następne tworząc tzw. efekt śnieżnej kuli. Wszelkie negatywne emocje i drastyczne przeżycia kumulują się w bohaterce, by w końcu doprowadzić do tragedii. Nawet kiedy dziewczyna postanawia zwrócić się o pomoc do szkolnego pedagoga, jego postępowanie tylko utwierdza ją w decyzji o odebraniu sobie życia. Tragedia ta jest tu opisana w bardzo emocjonalny i przejmujący sposób. Czytając książkę, przeżywamy razem z bohaterką, możemy spróbować zrozumieć co czuła i dlaczego posunęła się do tak okropnego czynu. Według mnie ta książka powinna stać się jedną z lektur szkolnych, żeby zwrócić uwagę zarówno nauczycieli, jak i młodzieży na konsekwencje do jakich może prowadzić prześladowanie czy wyśmiewanie się z rówieśników oraz jak poważny stanowi to problem wśród współczesnych nastolatków.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973

Troszke rózne fakty niz w serialu ale jest całkiem, całkiem.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973

Sama nie wiem czego oczekiwałam po tej książce. Sądziłam, że będzie ona lepsza, jednak pomyliłam się. Mimo wszystko dobrnęłam do końca, bo chyba czekałam na jakieś "Wow", którego w końcu nie było. Daje siedem gwiazdek za styl pisarza, który był lekki i książkę szybko się czytało.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973

Zaciekawiłam się książką w momencie, gdy trafiłam na serial. Niestety, ogromnie się zawiodłam. Muszę przyznać, że nie przepadam za typowo młodzieżowymi pozycjami. Przeczytałam ich kilka i na ogół unosiłam tylko usta w ironicznym uśmiechu wyczytując kolejne absurdy, albo natrafiając na durne dialogi nastolatków. W TRZYNASTU POWODACH został poruszony jednak ciężki temat jakim jest samobójstwo. Tak na prawdę samobójstwo przykrywa prawdziwy problem. W rzeczywistości niewiele nastolatków decyduje się na ten krok; a by do tego doszło, poza problemami z otoczenia, na ogół dochodzi jakieś zaburzenie psychologiczne. Moim zdaniem prawdziwym problemem jest zachowanie młodych ludzi nie baczących na uczucia rówieśników, które potrafią doprowadzić do na prawdę niedobrych rzeczy i potrafiących zamienić czyjeś życie w piekło nawet jeśli nie zdecyduje się na ten ostateczny krok. Mając naście lat jest się nadwrażliwym na swoim punkcie, jednocześnie będąc całkowicie chłodnym w stosunku do innych. Nie patrzy się na skutki swoich postępowań, dlatego dorośli sprawujący pieczę nad młodymi powinni bardziej brać sobie do serca uświadamianie konsekwencji naszych czynów. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego moja ocena jest tak przeciętna? Otóż, po obejrzeniu serialu, książka wydała mi się o wiele gorsza. Na prawdę- oto jeden z niewielu przykładów gdy ekranizacja prześcignęła powieść. Hannah, która popełniła samobójstwo, nie wzbudziła mojej sympatii; uznałam że dziewczyna sama wpychała się w nieciekawe sytuacje, nie szuka pomocy- ona już tylko chce potwierdzenia, że samobójstwo to jedyna droga (inaczej niż serialowa Hannah, która pomimo drobnych irytujących zachowań, była całkiem sympatyczna i na prawdę się jej współczuło). Nie chodzi mi jednak o to by porównywać serial do książki, uznałam jednak że skoro autor przedstawia nam postać samobójczej bohaterki ku przestrodze, być może byśmy bardziej brali pod uwagę własne postępowania, powinna być to osoba której racje uznamy za słuszne i do której zapałamy sympatią, zamiast obojętnością (albo nawet niechęcią). Prawdopodobnie taką książkę powinno omówić się na lekcji w szkole, z pewnością trafi do wielu nastolatków. Za to nie koniecznie do starszych osób, które młodzieńczy bunt mają już za sobą, są mądrzejsze i zwracają uwagę na więcej szczegółów; gdyż dla tych będzie miała już wiele niedociągnięć.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-30
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973

http://podroozdokrainyksiazek.blogspot.com/2017/04/13-powodow-autor-asher-stron-272-cena.html

Przeczytaj całą opinię
2017-04-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4464973
z 9