1945 wojna i pokój

Wydanie
Agora, Warszawa, .
Liczba stron
416
Wymiary
17,0 × 24,0 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
Waga
0,70 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Najnowsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej - autorki bestsellerowych „Beksińskich. Portretu podwójnego” - to reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia. Autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikei, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza, kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów. „1945. Wojna i pokój” to książka, dzięki której historia sprzed 70 lat znów jest na wyciągnięcie ręki.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Grzebałkowska pisze to co elity chciały usłyszeć. Powieść pod publiczkę. Ale słaba słabiuteńka. Nie polecam

Przeczytaj całą opinię
2017-05-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444

Książka to zbiór krótkich opowiadań o ludziach, którym przyszło przeżyć rok 1945. Rok, który dla wielu wydaje się szczęśliwym (bo nastąpił koniec wojny) ale tak naprawdę jest rokiem tragedii ludzkich wynikających z przesiedleń, gwałtów, rozbojów i ogólnie panującego bezprawia. Autorka opisuje tu losy zarówno Polaków jak i Niemców. Przez to pozwala czytelnikowi spojrzeć tolerancyjnym okiem na tych zupełnie niewinnych ludzi, którzy bardzo często z racji narodowości wrzucani są do jednego worka razem z innymi faszystami i zbrodniarzami wojennymi. Mamy tutaj opowiedziane historie z zasiedlania różnych miast na ziemiach odzyskanych. Zabrakło mi tylko historii z mojego rodzinnego Szczecina. A pamiętam doskonale jak z zapartym tchem słuchałem opowieści mojego śp. dziadka, który roztaczał przede mną obraz miasta tuż po wojnie. Szkoda. Najbardziej jednak zapadła mi w pamięć ostatnia historia przedstawiająca katastrofę statku Wilhelm Gustloff. Niesamowita opowieść. Do tego książka okraszona jest dużą ilością zdjęć i oryginalnymi cytatami z gazet z tamtego okresu. Bardzo polecam każdemu czytelnikowi.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444

8 maja 1945. Chyba każdy zna tę datę. Jednak czy wiemy, jakie znaczenie miała ta data dla ocalałych po wojnie? Co ze sobą przyniosła? I jak życie wyglądało po niej? Książka składa się z dwunastu rozdziałów, po każdym na jeden miesiąc z roku. Każdy miesiąc opowiada inną historię. Autorka dociera do świadków tamtych wydarzeń, opisuje zawiłe powojenne losy bohaterów. Każda historia została ujęta w świetny reportaż. Przed rozdziałem zamieszczone są ogłoszenia z powojennych gazet. A to ktoś oferuje usługi fryzjerskie. Ktoś chętnie sprzeda obraz. Jeszcze ktoś inny powróży, przepowie przyszłość, odnajdzie zaginioną osobę. Nie brak też dramatycznych ogłoszeń nadanych przez rodziny poszukujące bliskich. Zrozpaczonych rodziców, którym decyzja o oddaniu dziecka na wychowanie obcym ludziom łamie serce. Autentyczne dramaty zapisane na łamach prasy… Nazwisko Grzebałkowskiej to już marka - zwiastuje solidną pracę, popartą źródłami i dokumentacją, napisaną obiektywnie. "145. Wojna i pokój" to świetna lekcja historii, która otwiera oczy. Jak na dłoni widać, że okrucieństwa wojny dotknęły nie tylko Polaków, ale też Niemców, Żydów, Ukraińców. Wojna krzywdzi wszystkich, bez względu na narodowość. W maju 1945 wraz z zakończeniem wojny nad Polskę nie przyleciał gołąbek pokoju, kraj nie stał się spokojną, dostatnią krainą i nie zapanowała w nim zgoda. Autorka pokazuje prawdziwe oblicze powojennej Polski-pogrążonej w chaosie, zniszczonej, wypełnionej zagubionymi, nieszczęśliwymi ludźmi. Sprzeczności – nadzieje związane z zakończeniem wojny mieszają się z gorzką rzeczywistością w kraju. Odbudowa zrujnowanej Warszawy i szabrownictwo. Książka jest bardzo dobra, bo opowiada prawdziwe historie. Sprowadza na ziemię. Czytając ją czasami trudno uwierzyć ile cierpienia potrafi unieść człowiek. Bardzo polecam, warto przeczytać!

Przeczytaj całą opinię
2017-04-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444

Świetna książka, niesamowite, prawdziwe historie o ,których nie usłyszymy w szkole.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444

Pretensjonalny ton książki, pani Grzebałkowska raczy pouczać i nauczać.Temat dobry ale wykonanie raczej poniżej oczekiwań. Da się tę książkę przebrnąć, ale nie urywa....Szału nie ma. czytałem już lepsze. W przypadku tej książki pani Grzebalkowskiej sprawdza się to - im więcej nagród tym większy gniot.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444

Wciągnęła mnie od początku do końca. Autorka w sposób przejrzysty pokazała obraz ludności polskiej w roku 1945. Obraz odbudowy Polski. Przymus przesiedleń związany ze zmianą granic państwa polskiego. Myślę, że podobnie jak jedna z bohaterek książki Grzebałkowskiej, wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, dlaczego obywatele polscy, ukraińscy i niemieccy zmuszeni byli do przesiedleń.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444

Książka, którą wchłonąłem na jeden ran. Jeden z lepszych reportaży (historycznych) jakie czytałem. Wstrząsająca, dająca do myślenia, wzbogacająca wiedzę. Autorka to dla mnie nowa ikona reportażu polskiego.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444

Zdecydowanie rewelacyjna książka.Książka historyczna, ale napisana normalnym, zrozumiałym, przystępnym językiem.Bardzo podobał mi się podział rozdziałów na miesiące. Miesiące 1945 roku, każdy z nich opracowany na określony temat...o szabrownikach,o zasiedlaniu ziem odzyskanych,zburzonej Warszawie i tak dalej. Ciekawe historie,normalnych rodzin,ludzi,którzy musieli odnaleźć się w tym trudnym powojennym czasie. Autorka dodatkowo początek każdego miesiąca okrosiła wzmiankami z ówczesnych gazet,co naświetla czytelnikowi obraz tamtych czasów.Nie czytam na co dzień wielu historycznych książek, ale tą polecam gorąco!

Przeczytaj całą opinię
2017-03-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444

Jaki ta kobieta ma dar! Czytałam wiele biografii i reportaży, jednak nikt nie pisze tak jak Grzebałkowska. Biografię Beksińskich przeczytałam jednym tchem, tak samo „1945 Wojna i pokój” pochłonęłam w 2 dni. Jest 1945 już nie wojna i jeszcze nie pokój. Zastanawiałeś się kiedyś jak wyglądało życie w ten pierwszy rok? Gdy Warszawa i inne miasta były usłane trupami, gdy ludzie dosłownie mieszkali w piwnicach, gdyż z ich domów pozostały tylko owe pomieszczenia. Jeśli miałeś szczęście i Twoje lokum stało, Państwo dokwaterowało Ci 3 obce rodziny. Grzebałkowska po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, w niesamowity sposób zebrała i napisała historię pierwszego roku… bez owijania w bawełnę, brutalną prawdę. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Chapeau bas! Jeszcze dziś zamawiam jej wcześniejsze dzieło „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” oraz będę z niecierpliwością wyczekiwać biografii Krzysztofa Komedy!

Przeczytaj całą opinię
2017-03-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444

Świetny dokument/reportaż/historia - obraz Polski tużpowojennej jest w sumie bardzo smutny...

Przeczytaj całą opinię
2017-03-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248444
z 19