Czarna bezgwiezdna noc

Wydanie
Albatros, Warszawa, .
Liczba stron
512
Wymiary
14,0 × 20,5 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788379856305
Waga
0,64 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Obłucki Krzysztof, Sokołowski Krzysztof
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Czarna bezgwiezdna noc
2015, Albatros
512
28,98
Czarna bezgwiezdna noc
2016, Albatros
488

Pokaż też wydania niedostępne (1)

Kategorie

Opis książki

Zbiór 4 minipowieści mistrza grozy, które ujawniają jedną wspólną tajemnicę – ciemną stronę każdego z nas. Niezwykłe opowiadania, połączone tematem kary, zostały wzbogacone posłowiem Kinga, w którym autor opisuje inspiracje do powstania każdego z nich. "Wierzę w to, że w każdym człowieku jest drugi człowiek, obcy..." napisał Wilfred Leland James, bohater pierwszego opowiadania, zatytułowanego „1922”. Kolejne : „Wielki kierowca”, „Dobry interes” i „Dobre małżeństwo” udowadniają, że prawdziwy horror tworzymy sami sobie. Stephen King kolejny raz dowodzi, że jest mistrzem mrocznych historii i długich opowiadań.

Opinie czytelników

(3.74)
3644 ocen, w tym
179 opinii
5
48
4
102
3
23
2
6
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Kilka mniejszych forma Kinga naprawdę pokazuje jego mistrzostwo. Historie mają chwilami dość przewidywalną fabułę (Wielki kierowca, Dobre Małżeństwo), ale chyba nie czarowanie niesamowitą fabułą tu chodziło, a przede wszystkim o oddanie psychologicznej prawdy, motywów zachowań opisywanych postaci, a także o jak najciekawsze nakreślenie tła zdarzeń. Czyli po prostu o literaturę. Co udało się tu kingowi lepiej niż w wielu słynnych powieściach. A mikropowieść historyczna 1922 o zbrodni na farmie gdzieś w środku Ameryki to absolutna rewelacja.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303374

Czarna, bezgwiezdna noc

Z biegiem lat, z każdą kolejną książką, że użyje tego bezczelnego stwierdzenia – „na starość” – Kingowi stępiły się kły i pazury, już tak nie przeraża, nie zaskakuje, nie bulwersuje i nie zniesmacza jak to mu się potrafiło świetnie udać w jego twórczości sprzed 2000 roku. W moim przypadku King po roku 2000 to już jest dobry dziadziuś, który stara się wymyślić straszną historyjkę, żeby zająć wnuki nocą przy ognisku. Aczkolwiek przebłyski mu się współcześnie trafiały i napisał kilka perełek – „Doktor Sen”, „Blaze”, „Ręka mistrza” czy wybrane opowiadania ze zbioru „Po zachodzi słońca”.„Czarna bezgwiezdna noc” to zbiór opowiadań, które są nie mniej, nie więcej jak poprawne. Nie są złe, ale nie są też jakieś rewelacyjne. Poprawne, a jedno bardzo wtórne („1922” nazbyt silnie kojarzy się z „Dolores Claiborne”). Nie ma tego czegoś, co mnie tak urzekało w twórczości Kinga, nie ma tego klimatu, tego dreszczyku, tego napięcia. Jest tylko bardzo nijaka, staranna monotonia, całkowicie przewidywalna. Poza króciutkim opowiadaniem „Pod psem”. Tu czuję ogromny niedosyt bo to materiał na świetną opowieść. Ale z drugiej strony może w tym, że jest takie krótkie cały jego urok? Może dłuższa historia zabiłaby to co w nim dobre? „Pod psem” odrobinę rekompensuje ten zbiór, ale nie na tyle, żebym mógł go wysoko ocenić czy polecić.

Przeczytaj całą opinię
2016-07-19
źródło: http://www.empik.com/p1110078112,ksiazka-p

Mroczna - jak sam Autor o niej napisał, bardzo mroczna, bardzo, bardzo mroczna. Jednak tak wciągająca, że czyta się ją jednym tchem. A że składa się z kilku opowiadań, to czyta się tym szybciej. Każda z tych opowieści może opowiadać o nas, o naszych bliskich, o naszych sąsiadach... I właśnie to jest przerażające. I tym bardziej wciąga. Po prostu kolejna pozycja genialnego Mistrza!

Przeczytaj całą opinię
2017-03-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303374

Czarna bezgwiezdna noc

,,Czarna bezgwiezdna noc'' to zbiór pięciu mini opowiadań.Ukazuje mroczną stronę ludzkiej natury.Głównym wątkiem w tych opowiadaniach jest zło,którego dokonują ludzie.Pierwsze opowiadanie to ,,1922''. Rodzina ukazana w tej powieści jest szczęśliwa. Wilfred jest z zawodu rolnikiem.Można by pomyśleć,że ta rodzina jest idealna i nic im nie przeszkadza.Zmienia się do czasu,gdy żona dostaje w spadku ziemię.Chce ją sprzedać i wyprowadzić się do miasta.Mąż jest bardzo przywiązany do swojego domu ,nie chce się wyprowadzać i chce tę ziemię dla siebie.Dla niej jest w stanie zrobić wszystko...Do tego wszystkiego jest wmieszany czternastoletni syn.Ocena:8/10Kolejne opowiadanie to ,,Wielki kierowca''.Kobieta pisząca kryminały ma jechać na spotkanie z czytelnikami.Wszystko jest jak należy.W drodze powrotnej pewna bibliotekarka mówi jej,aby pojechała drogą,którą szybciej dotrze do domu.Pisarka jest bardzo wdzięczna i nie spodziewa się,że coś stanie jej na przeszkodzie.Zostaje brutalnie zgwałcona.Do tego sprawca chciał ją zabić,ale kobiecie udało się przeżyć.Postanawia zemścić się...Ocena:9/10,,Dobry interes'' moim zdaniem jest słabym opowiadaniem.Mężczyzna chorujący na raka wie,że długo mu nie pozostało.Ubija interes z bardzo dziwnym człowiekiem,jeśli można go tak nazwać.Pozbędzie się raka,ale to nieszczęście przejdzie na kogoś innego,kogoś mu bliskiego...Ocena:5/10,,Dobre małżeństwo'' opowiada o pewnej kobiecie,która chciała tylko znaleźć baterie do pilota.W garażu odkrywa straszliwą prawdę o swoim mężu.Nie spodziewała się tego po nim.Postanawia coś z tym zrobić...Ocena:7/10I ostatnie bardzo krótkie opowiadanie to ,,Pod psem''. Opowiada o mężczyźnie,który nie może się pogodzić ze śmiercią żony.Śpi z nią i dba o nią ,jakby była nadal żywa.Ocena:4/10Stephen King to naprawdę niesamowity człowiek.Napisał wiele ciekawych książek,często przerażających.Ten zbiór przypadł mi bardzo do gustu.

Przeczytaj całą opinię
2016-03-26
źródło: http://www.empik.com/p1110078112,ksiazka-p

Chcesz poznać mroczne oblicze człowieka? Sięgnij po tą książkę! Czytałam już kilka razy i po każdym odłożeniu lektury na półkę nie mogłam dojść do siebie. Polecam

Przeczytaj całą opinię
2017-02-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303374

Kocham pana, panie King!

Każde opowiadanie w tej książce kończy się śmiercią, to wiadomo już po przeczytaniu okładki. Jednak to w jaki sposób mistrz opisuje zabójstwa i co najważniejsze, ich konsekwencje czy przyczyny, przyprawia czytelników, w tym mnie, o dreszcze jakich oczekujemy po tego typu książkach. Szczerze polecam, szczególnie, że książka zawiera opowiadanie Pod Psem, które na parę sekund po prostu zmroziło mi krew w żyłach.

Przeczytaj całą opinię
2015-09-23
źródło: http://www.empik.com/p1110078112,ksiazka-p

Opowiadania z dreszczykiem- świetne! Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303374

Stephen generalnie rozczarował mnie swoją twórczością lat 2010+ - przez co troszkę się do nowych pozycji zraziłem - ale przecież nie wypada nie przeczytać prezentu. Okazało się, że nie ruszając tego zbioru opowiadań popełniłbym błąd. Może nie jakiś nieproporcjonalnie przesadzony i niewybaczalny, no ale błąd zawsze błędem pozostanie. "Czarna Bezgwiezdna Noc" to cztery opowiadania, które - generalnie - zbytnio nie odbiegają od oceny na poziomie "dobry". Wszystkie czyta się szybko i przyjemnie, często sprowokowane wydarzenia skłaniają do refleksji i podświadomie zadają pytania: Zrobił dobrze? Czyn był szlachetny? Jest usprawiedliwiony? A Ty mógłbyś z tym żyć? Zabójstwo samo w sobie jest dość abstrakcyjnym i obcym wydarzeniem dla zwykłego, szarego człowieka. Dlatego tym bardziej interesujące są zachowania normalnych ludzi w niecodziennych sytuacjach - zwłaszcza w takich, w których za późno na odwrót i zmianę decyzji. King wydarzenia te przedstawił z ciekawej perspektywy, w sposób ujmujący i zmuszający nas do własnej interpretacji pewnych zachowań. Ta książka ma coś, ze starego, dobrego Kinga. Czyli nie może być zła, polecam!

Przeczytaj całą opinię
2017-02-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303374

O ile nie lubię opowiadań, bo są za krótkie, te dobrze się czyta.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303374

Kolejne, genialne opowiadania Mistrza pozostawiające za każdą kartką co raz to większy dreszczyk emocji. To ma swój swoisty urok, który sprawia, że jestem uzależniona od Stephena. Żadne z opowieści mnie tutaj nie zawiodło, może jedno uwiodło bardziej drugie mniej, ale każdym byłam zachwycona. Idealne na czarne, gwiezdne noce :)

Przeczytaj całą opinię
2017-01-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303374
z 18