Imię Róży

Wydanie
Noir Sur Blanc, Warszawa, .
Liczba stron
756
Wymiary
11,5 × 19,0 cm
Oprawa
Twarda
ISBN
9788365613646
Język
polski
Tłumaczenie
Szymanowski Adam
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie twardej (3)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Imię róży
2011, Noir Sur Blanc
0
31,50
Imię róży
2013, Noir Sur Blanc
756
Imię Róży
2007, Noir Sur Blanc
756

Pokaż też wydania niedostępne (2)

Kategorie

Opis książki

Listopad 1327 roku. Do znamienitego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. W klasztorze panuje ponury nastrój. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest nagląca, gdyż za kilka dni w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna, w której wezmą udział dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece. Bogaty księgozbiór, w którym nie brak dzieł uważanych za niebezpieczne, mieści się w salach tworzących labirynt. Intruz może tam łatwo zabłądzić, a nawet - jak krążą słuchy - postradać zmysły. Powieść ukazała się po raz pierwszy w 1980 roku. Jej sukces czytelniczy był wielkim zaskoczeniem dla teoretyków i krytyków literatury. Dziś Imię róży zalicza się powszechnie do arcydzieł XX wieku. Po trzydziestu latach autor przeczytał swoje debiutanckie dzieło i postanowił je poprawić. Nie zmienił oczywiście stylu ani fabuły, ale zapragnął nadać tokowi narracji nieco więcej lekkości. W posłowiu napisał również: „Natrafiłem też na parę błędow, (…). W pewnym miejscu Adso mowi, że wystarczyło mu parę sekund, by sobie z czymś poradzić, ale w średniowieczu nie znano jeszcze takiej miary czasu jak sekunda.” Znalezienie owych zmian wprowadzonych przez autora i poprawionych przez niego błędów – jakaż fascynująca przygoda dla miłośników twórczości Umberta Eco!

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Jak zazwyczaj lektur szkolnych nie "recenzuję", tak ta tutaj może dostąpić tego "zaszczytu". Jeśli ktoś, kto układa listę lektur szkolnych to czyta, to niech wie, że wpisanie tej powieści było strzałem w dziesiątkę. Gdyby tylko każda lektura była taka fajna... O tej książce słyszałam dużo dobrego, ale jakoś tak zawsze o niej zapominałam. Teraz, pomimo tego, że mam pewien przymus czytania, bo to w końcu lektura i trzeba na polskim omówić, muszę przyznać, że opinie są jak najbardziej słuszne. O ile ludzie, którym książka się nie podobała, zarzucają jej zbyt powolne i rozwlekłe ciągnięcie fabuły (700 stron w 2 tygodnie dla ucznia może być katastrofą), to jak dla mnie długość jest jak najbardziej na plus. Szczerze, wolę książki, które pozwalają nam zostać w wykreowanym świecie trochę dłużej, niż takie, w których punkt kulminacyjny całej akcji rozgrywa się w jednym, góra dwóch rozdziałach. Co prawda zgadzam się ze stwierdzeniem, że niektóre opisy się wleką (szczególnie opis portalu :/), ale już na przykład poboczny wątek sporów między cesarzem a papieżem był ciekawy mimo, że cała historia musiała nam być przybliżona przez te uciążliwe czasem opisy. Wątek z dzieweczką jak najbardziej na plus, muszę przyznać, że nieźle się ubawiłam, czytając żale Adso nad chorobą miłosną ;D Podobał mi się też motyw odkrywania sekretów opactwa, kiedy to na początku wszyscy wydają się bezgrzeszni, a potem nic nie jest takie kolorowe. Ogólnie to jestem z siebie dumna, bo dobrze obstawiałam kto stoi za tym wszystkim, chociaż pod koniec miałam poważne rozterki czy na pewno dobrze myślę. Minusem tej książki oprócz niektórych opisów są zdecydowanie te "opisy" pod rozdziałami, bo psują zabawę czytania książki. Ileż ja razy byłam na siebie zła, bo patrząc ile mi zostało części do końca danego dnia przez przypadek zerknęłam nad opis pod rozdziałem i psułam sobie zabawę z czytania :/ Podsumowując, oby więcej takich lektur w szkole, bo takie książki to coś, co uczniowie polubią (sprawdzone info - wszyscy w mojej klasie męczą opisy, bo książka im się podoba ;D).

Przeczytaj całą opinię
2017-03-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/138704

Imię róży.

Książki Umberto Eco uznawane są przez większość osób za "trudne", mimo iż posiadają głębokie przesłania i bogatą fabułę. Dlaczego tak jest? Bardzo rzadko sięgamy po wymagającą literaturę i zamykamy umysł na wszelkiego rodzaju lektury odchodzące nieco językowo od współczesności ( mam tutaj głównie na myśli użycie wielu archaizmów). "Imię róży" jest jedną z książek, dla których na prawdę warto odrzucić w kąt swoje przekonania o klasyce gatunku jako o "trudnym" dziele. Najwyższy czas otworzyć umysł i zagłębić się w nieco odmiennej od dotychczasowych, ale jakże interesującej lekturze.

Przeczytaj całą opinię
2016-07-06
źródło: http://www.empik.com/p1047613808,ksiazka-p

Pisanie o tym, dlaczego 'Imię róży' jest dobrą książką można porównać do pisania o zaletach oddychania. Jest dobrze skonstruowana, ma zapadających w pamięć bohaterów i jest przepełniona symboliką. Nie wiem, czy potrzeba mówić coś więcej. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/138704

wspaniała książka

książka super, kupiłam ją mojej koleżance i również bardzo ale to bardzo chwaliła. Polecam wszystkim!

Przeczytaj całą opinię
2016-05-25
źródło: http://www.empik.com/p1047613808,ksiazka-p

Klasyka. Czytałam chyba z miesiąc, nie ze względu na grubość ale ze względu, że takich książek nie należy czytać w pospiechu tylko delektować się ich niepowtarzalnością.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/138704

obowiązkowa!

Moja ulubiona książka, pokazuje ducha epoki, a jednocześnie jest bardzo uniwersalna i mądra. Polecam!

Przeczytaj całą opinię
2016-04-30
źródło: http://www.empik.com/p1047613808,ksiazka-p

Uwielbiam książki mocno osadzone w historii opowiadające o zdarzeniach, które niekoniecznie się wydarzyły naprawdę, ale opowiadające w ten sposób, że czytelnik nie ma wątpliwości, że nawet, jeśli się nie wydarzyły, to z pewnością wydarzyć się mogły. I w tym Eco jest Mistrzem. Pokazał nam świat sprzed kilkuset lat. Odmalował każdy szczegół dotyczący tego jak wyglądało średniowiecze w Europie. Pokazał, jak wyglądał wtedy ten nasz świat. Jaki był piękny i jaki brzydki, w co wierzył i jak wierzył, co kochał i czego nienawidził, czego się bał i dlaczego... I w tę bardzo precyzyjną kanwę historyczną wplótł jeszcze niesamowicie zręcznie wciągający wątek kryminalny i emocjonujący wątek miłosny... i to wszystko się ze sobą nie pokłóciło, a wręcz przeciwnie... Pokazało nam średniowiecze z krwi i kości. Prawdziwe, tajemnicze, czasem odrażające, ale z całą pewnością... fascynujące... Chciałoby się więcej takich książek...

Przeczytaj całą opinię
2017-02-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/138704

Takich książek jest niewiele

Umberto Eco przenosi czytelnika do XIV wieku,gdzie w tajemniczym opactwie benedyktynów dochodzi do serii morderstw.Zagadkę stara się rozwikłać niezwykle inteligentny franciszkanin Wilhelm z Baskerville.Ale wątek kryminalny zdaje się być tylko tłem dla rozważań nad filozofią średniowiecza.To naprawdę arcydzieło literatury światowej!

Przeczytaj całą opinię
2016-04-18
źródło: http://www.empik.com/p1047613808,ksiazka-p

Pierwszy raz przeczytałam "Imię róży" przygotowując się do matury. Szczerze mówiąc nie przypadła mi do gustu. Ciężka, nudna, i ze średniowieczem w tle. Jednak po pewnym czasie przeczytałam ją znowu i stwierdziłam,że wcale nie jest taka zła. Co prawda, to nie moje klimaty, ale książka mnie zaciekawiła. Z resztą tak samo jak film.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/138704

Świetna opowieść historyczno-detektywistyczna

Czytelnik wraz z głównymi bohaterami rozwiązuję zagadkę morderstw w klasztorze. Niesamowita książka wpisująca się w historię Kościoła z czasów Inkwizycji. Dzieło pozwalające przenieść się do tamtych czasów i przeżywać niezwykłe historie głównych bohaterów.

Przeczytaj całą opinię
2015-11-22
źródło: http://www.empik.com/p1047613808,ksiazka-p
z 24