Księga harców

Wydanie
Impuls, Kraków, .
Liczba stron
112
Wymiary
12,0 × 16,0 cm
Oprawa
Twarda
ISBN
9788378507437
Waga
0,14 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939. Reprint wydania z 1936 r.: Księga harców. Na tropie przygody „Przyjaciel świata” i „leśny człowiek”, taki co to słyszał, jak trawa rośnie — to harcerz. Z zamiłowaniem przebiegając ścieżki leśne i polne miedze, wie on, co się wokół niego dzieje, umie nazwać po imieniu drzewa, kwiaty i zioła, ma prawdziwych, zwierzęcych i ptasich przyjaciół. Harcerz zabiega pilnie o zdobycie wszelkiej wiedzy o tajnikach przyrody, ukrytej przeważnie przed oczami pospolitego „cywila”. Ale wiedza ta kryje się głęboko w gęstwinie leśnej, w wątłych kształtach ziół łąkowych, w szmerach, szeptach i zawołaniach, zrozumiałych tylko dla wtajemniczonych. Żeby ją zgłębić, trzeba mieć wzrok bystry i umiejący patrzeć, ucho czułe, ruchy zgrabne. Trzeba być dzielnym, prawym i sprawnym. Trzeba wyrobić w sobie cechy wywiadowcy, tropiącego swą „zwierzynę” po najbardziej nikłych śladach.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

„Księga harców” Marii Kapiszewskiej to reprint wydania z 1936 roku z serii „Przywrócić pamięć”. Prezentuje się ta niewielka książeczka wspaniale i robi duże wrażenie, gdyż nowy wydawca zadbał o każdy szczegół, od twardej oprawy po wierną pierwowzorowi ikonografię. Trzymanie w rękach „Księgi harców” i czytanie jej jest niesamowite – niezauważalnie przenosimy się w świat przedwojennych harcerzy, ich zabaw, przygód i obowiązków. Mimo iż książka pani Kwapiszewskiej adresowana jest do harcerskiej braci, przeczytać ją może każdy. To nie lada gratka dla najmłodszych czytelników, którzy lubią bawić się aktywnie, są miłośnikami przygód, rozwiązywania zagadek, wcielania się w detektywów, szpiegów i wielkich odkrywców. Czego mali odbiorcy mogą się dowiedzieć z „Księgi harców”? Wielu pożytecznych rzeczy: jak wykorzystywać swoje zmysły, chcąc być wywiadowcą, jak tropić zwierzęta, jak porozumiewać się alfabetem Morse’a, indyjskim pismem obrazkowym oraz innymi sygnałami… Ciekawe są informacje na temat czytania i sporządzania map, organizowania biwaków, gotowania, wiązania profesjonalnych węzłów, radzenia sobie w razie pożaru i innych niebezpieczeństw. Nie tylko zabawa dominuje w „Księdze harców”. Autorka dużo miejsca poświęciła harcerskiemu honorowi, patriotyzmowi, obowiązkowości, uczynności i empatii – cechom, które w naszym dzisiejszym świecie coraz trudniej kultywować. Całość ubarwiają pomysłowe i praktyczne rysunki Tadeusza Orłowicza. Obrazują one i w realistyczny, i symboliczny sposób poszczególne rozdziały; sporo jest w nich poczucia humoru, na przykład we fragmentach opisujących tropienie. Czytanie tej książki jest wielką przyjemnością, gdyż jednocześnie uczy ona i bawi, pobudza wyobraźnię i interesująco przybliża świat przedwojennych skautów.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/253697

KSIĄŻKA, KTÓRA UCZY I BAWI

„Księga harców” Marii Kapiszewskiej to reprint wydania z 1936 roku z serii „Przywrócić pamięć”. Prezentuje się ta niewielka książeczka wspaniale i robi duże wrażenie, gdyż nowy wydawca zadbał o każdy szczegół, od twardej oprawy po wierną pierwowzorowi ikonografię. Trzymanie w rękach „Księgi harców” i czytanie jej jest niesamowite – niezauważalnie przenosimy się w świat przedwojennych harcerzy, ich zabaw, przygód i obowiązków.Mimo iż książka pani Kwapiszewskiej adresowana jest do harcerskiej braci, przeczytać ją może każdy. To nie lada gratka dla najmłodszych czytelników, którzy lubią bawić się aktywnie, są miłośnikami przygód, rozwiązywania zagadek, wcielania się w detektywów, szpiegów i wielkich odkrywców.Czego mali odbiorcy mogą się dowiedzieć z „Księgi harców”? Wielu pożytecznych rzeczy: jak wykorzystywać swoje zmysły, chcąc być wywiadowcą, jak tropić zwierzęta, jak porozumiewać się alfabetem Morse’a, indyjskim pismem obrazkowym oraz innymi sygnałami… Ciekawe są informacje na temat czytania i sporządzania map, organizowania biwaków, gotowania, wiązania profesjonalnych węzłów, radzenia sobie w razie pożaru i innych niebezpieczeństw.Nie tylko zabawa dominuje w „Księdze harców”. Autorka dużo miejsca poświęciła harcerskiemu honorowi, patriotyzmowi, obowiązkowości, uczynności i empatii – cechom, które w naszym dzisiejszym świecie coraz trudniej kultywować.Całość ubarwiają pomysłowe i praktyczne rysunki Tadeusza Orłowicza. Obrazują one i w realistyczny, i symboliczny sposób poszczególne rozdziały; sporo jest w nich poczucia humoru, na przykład we fragmentach opisujących tropienie.Czytanie tej książki jest wielką przyjemnością, gdyż jednocześnie uczy ona i bawi, pobudza wyobraźnię i interesująco przybliża świat przedwojennych skautów. BEATA IGIELSKA

Przeczytaj całą opinię
2016-08-04
źródło: http://www.empik.com/p1108041425,ksiazka-p