Lekcje oddychania

Wydanie
Świat Książki, Warszawa, .
Liczba stron
376
Wymiary
12,5 × 20,0 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788379432660
Waga
0,35 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Fedyszak Marek
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Najsławniejsza powieść bestsellerowej amerykańskiej pisarki Anne Tyler, wyróżniona Nagrodą Pulitzera. Mistrzowska proza – zarazem prosta i wyrafinowana, liryczna i dowcipna, ciepła i przenikliwa. Barwny obraz małżeńskich oczekiwań i niepowodzeń, rodzinnych burz i miłości odradzającej się po wielu latach wspólnego życia, nie zawsze usłanego różami. Maggie i Ira są małżeństwem z 28-letnim stażem. Ona jest impulsywną, lubiącą wtykać nos w cudze sprawy optymistką, on zaś niezwykle praktycznym i poukładanym mężczyzną, często doprowadzającym żonę do wściekłości swoim perfekcjonizmem. Pewnego dnia oboje wyruszają samochodem na pogrzeb męża Sereny, serdecznej przyjaciółki Maggie. Po drodze snują rozważania na temat wspólnego życia, a także losów swoich dorosłych już dzieci, i spotykają szereg ekscentrycznych postaci, które pozwalają im na nowo docenić obecność ukochanej osoby. Anne Tyler w swej najbardziej utytułowanej powieści kreśli barwny obraz małżeńskich oczekiwań i niepowodzeń, rodzinnych burz i miłości odradzającej się po wielu latach wspólnego, nie zawsze usłanego różami życia.

Opinie czytelników

(2.97)
50 ocen, w tym
6 opinii
5
1
4
3
3
1
2
1
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

O czym są "Lekcje oddychania"? teoretycznie o niczym. Dwoje ludzi w średnim wieku jedzie na pogrzeb znajomego i wraca. Wspólna podróż samochodem jest okazją do rozmowy. Ale oni w zasadzie nie rozmawiają ze sobą! Rzucają pojedyncze słowa, wyrwane z kontekstu zdania. Rozmowy toczą się w ich wnętrzach. O tu życie jest burzliwe! Te same zdarzenia, te same sytuacje widziane oczami męża i żony stają się dramatycznie inne. Surowy Ira z zasadami i wiecznie rozemocjonowana i uszczęśliwiająca każdą napotkaną osobę Maggie. Trudno o dwie bardziej różne osoby. A jednak opowieść Anne Tayler wciąga. Trudno się od niej oderwać. To pełna ciepła i subtelna historia o życiu Maggie, Iry ich dzieci i znajomych.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/225001

Lekcje oddychania zdobywca Nagrody Pulitzera,jest to bardzo amerykańska powieść.Dziwią mnie niektóre niepochlebne opinie że jest to nudna powieść,bo być może nie ma tu zbyt wiele akcji ,ale bohaterowie są wyraziści szczególnie Maggie Moran główna bohaterka powieści.Akcja powieści obejemuje jeden dzień gdy Maggie i Ira Moranowie udają się na pogrzeb mężą przyjaciółki Magie Sereny.Po drodze dochodzi do wielu nieoczekiwanych zdarzeń,już na początku Maggie po odbiorze auta z warsztatu stucze się z autem przewożącym transport napojów,podczas jazdy Maggie zapomina mapy,podczas postoju w jednym barze Maggie spoufala się z barmanką i oboje opowiadają swoje historie rodzinne. Po pogrzebie pomagają jednemu kierowcy starszemu panu Otisowi którego auto nie jest w pełni sprawne odwożąc jego do najbliższego warsztatu ,a okazuje się to że właścicielem jest jego brat.Również Maggie spoufala i chętnie wymienia się opowieściami nt. rodziny.Będąc w pobliżu jednej miejscowości gdzie mieszka Fiona wraz z Leroy,która jest córką jego syna Jessego ,który rozwiódł się z Fioną.Podstępem Maggie przywozi Fionę z Leroy do domu i prosi Jessego żeby przybył na kolację ,jednak kolacja i chęć pogodzenia Fiony z Jessem kończy się klęską .Powieść Lekcje Oddychania Anne Tyler to także powieść wspomnieniowa gdyż autorka przytacza lata młodości Maggie i Iry gdy nie byli jeszcze małżeństwem,historię miłości Fiony i Jessego,narodziny Leroy,historię rozpadu związku Jessego i Fiony. Lekcje Oddychania to opowieść o przeciętnej rodzinie amerykańskiej na przełomie lat 70,80.Zdecydowanie centralną osobą nadającą ton powieści jest Maggie Moran na co dzień pracującą w domu opieki.Maggie Moran to przeciwieństwo jego męża Iry Moran który jest ostoją spokoju,natomiast Maggie to bardzo barwna,żywiołowa postać,której nie da się nie lubić,"lubi wtykać nos w nie swoje sprawy ",jednak Maggie nie da się nie lubić,nawet sam mąż Ira mimo że podchodzi krytycznie do pomysłów swojej żony i dość często dochodzi do różnych sporów i różnicy zdań pomiędzy małżonkami to widoczne jest uczucie którym Ira darzy Maggie. Lekcje Oddychania to także powieść o rodzinie,oraz dwóch pokoleniach żyjących których młodość przypada na lata 50,60 oraz lata 70,80.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/225001

„Przecież nie jesteśmy niewolnikami losu. A jeżeli nawet nimi jesteśmy, potrafimy się uwolnić, kiedy tylko zechcemy.” „Lekcje oddychania” Anne Tyler to niezwykle mądra i prawdziwa książka. Pełna wspaniałych przemyśleń. Fabuła prosta, refleksyjna, nieśpieszna, a mimo to nad podziw emocjonująca. Pełna dowcipnych, a jednocześnie wzruszających sytuacji. Ogromną zaletą tej powieści są błyskotliwe dialogi. Postać głównej bohaterki jest powalająca. „Mam już dosyć randek! Mam powyżej uszu robienia się na bóstwo! Chcę siedzieć na kanapie ze zwykłym, normalnym mężem i oglądać telewizję przez tysiąc lat. To będzie jak zrzucenie elastycznego pasa – tak właśnie sobie to wyobrażam.” „Gdy wyszła za mąż, zakładała, że Ira zawsze będzie na nią patrzył tak, jak tej pierwszej nocy, gdy stała przed nim w ślubnym negliżu[…] Ira patrzył jej prosto w oczy i wydawało się, że wcale nie oddycha. Zakładała, że tak będzie zawsze.” „Lekcje oddychania” Anne Tyler to prawdziwa lekcja. „Zrezygnował przecież z jednego poważnego marzenia w swoim życiu. Trudno chyba być większym marnotrawcą.” Cokolwiek napiszę nie oddam artyzmu tej książki. Uwierzcie, że warto przeczytać! GORĄCO POLECAM!

Przeczytaj całą opinię
2016-07-29
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/225001

Przeczytałam niepochlebne opinie na temat tej książki i zupełnie się nie zgadzam. Podobała mi się bardzo. Czytałam ją bez pośpiechu. Nie da jej się "połknąć" na raz, bo akcja nie jest zbyt wartka, ale może właśnie o to chodzi, żeby przystanąć i trochę pomyśleć. Przecież w małżeństwie też nie wszystko toczy się szybko, ale są dni, miesiące, lata. I co najważniejsze - nikt nie jest idealny, a mimo to ludzie wiążą się na całe życie i są ze sobą szczęśliwi.

Przeczytaj całą opinię
2016-03-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/225001

Choć „Lekcje oddychanią“ są książka na pierwszy rzut oka nieefektowną to jednak znacznie zyskują przy bliższym poznaniu. Ok, zgoda, nie ma tu pomykającej akcji, dramatycznych wydarzeń, wielkich emocji, ale książka opowiada wielowarstowo w subtelny i bardzo wnikliwy sposób o długoletnim związku dwoja ludzi. A to nie lada sztuka! W pewnym sensie jest to powieść drogi. Dojrzałe małżeństwo, Maggie i Ira, wybiera się w podróż na pogrzeb męża najlepszej przyjaciółki żony. Podróż nie jest długa ani specjalnie trudna, ale jak to podróż stawia wymagania, wystawia na mniejsze lub większe próby i konfrontuje z nieoczekiwanymi zdarzeniami. W nieunikniony sposób przy tej okazji wychodzą na powierzchnię sprawy i uczucia zwykle zakamuflowane pod postacią codziennej rutyny. W nowych sytuacjach małżonkowie mają okazję przejrzeć się jak w lustrze, skorygować swoje kontury, a także zobaczyć w nieco innym świetle zarówno swojego partnera jak i swoich najbliższych. Ta krótka podróż prowadzi nas przez meandry życia rodziny. I miłości. Bo w końcu to właśnie o miłość w tym wszystkim chodzi.

Przeczytaj całą opinię
2016-02-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/225001

Niestety książka ta przypomina tani kiepski serial. Lepiej nie zaczynać czytać. Nie jest ani ciepła, ani z humorem, ani wyrafinowana. Dotarłam do końca książki, szukając w niej choćby odrobiny... sama nie wiem czego. Zakończenie rozczarowuje jeszcze bardziej niż cała książka.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-31
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/225001