Małe życie

Wydanie
W.A.B., .
Liczba stron
816
Wymiary
15,0 × 22,5 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788328037342
Waga
0,84 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Kozak Jolanta
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Powieść, o której się mówi. Powieść, której się nie zapomina. Powieść, która wzbudza emocje. „Małe życie”: najgłośniejsze wydarzenie literackie 2015 roku. Wywołało gorące dyskusje zarówno wśród czytelników, jak i krytyków. Wobec tej historii nie sposób przejść obojętnie. Hanya Yanagihara, amerykańska autorka pochodząca z Hawajów, postanowiła opisać trwającą kilkadziesiąt lat przyjaźń między czterema mężczyznami. Poznajemy ich, gdy tuż po studiach przeprowadzają się do Nowego Jorku – miasta marzeń, w którym jednak niełatwo jest osiągnąć sukces. Ale im się udaje. Energiczny JB zaczyna malować i po jakimś czasie staje się rozpoznawalnym artystą, obracającym się w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm spełnia się jako wzięty architekt. Nieziemsko przystojny Willem robi karierę aktorską. A Jude? Jude jest świetny w każdej dziedzinie, nad którą zaczyna pracować. Najpierw jako wybitny matematyk. Potem jako prawnik, który nie ma sobie równych. Jednak czy jest szczęśliwy? Nie wiadomo, ponieważ Jude ma też mnóstwo tajemnic, których nie znają nawet najbliżsi. Skąd się wziął? Kim byli jego rodzice? Jak wyglądała jego przeszłość? I jaki związek z tym wszystkim mają jego problemy zdrowotne i emocjonalne? Przyjaciele zachodzą w głowę, co takiego wydarzyło się w jego życiu. Podobnie jak czytelnik… Wraz z nimi powoli, krok po kroku, strona po stronie, odkrywamy przerażającą prawdę. Czy jesteśmy w stanie poznać ją do końca? Czy ktokolwiek ma taką moc, aby wydobyć ją z Jude’a? Czy Willem, Malcolm i JB będą umieli poradzić sobie choćby z częścią informacji o tym, co się stało? Czy mają w sobie dość empatii i cierpliwości, by pomóc przyjacielowi? Każda strona zamiast dawać odpowiedzi rodzi kolejne pytania i nie daje czytającemu spokoju do samego końca. „Małe życie” to jedna z tych powieści, która zostaje w czytelniku na bardzo długi czas. To opowieść o przeszłości, którą chciałoby się wymazać; o niewyobrażalnym bólu, który nie pozwala zapomnieć i jednocześnie przynosi chwilowe ukojenie; to studium zła, do jakiego zdolny jest drugi człowiek i próba odpowiedzi na pytanie czy można sobie z takim ogromem zła poradzić. To piękna proza o granicach ludzkiej wytrzymałości i przekleństwie pamięci. Powieść Małe życie w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces wśród krytyków i czytelników – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, The BuzzFeed, The Goodreads, Oprah). Prawa do opublikowania powieści dotychczas sprzedano do dwudziestu krajów.

Opinie czytelników

(3.97)
5328 ocen, w tym
738 opinii
5
410
4
134
3
85
2
65
1
44
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Historia o przyjaźni, miłości i zwyczajnym życiu czwórki przyjaciół podana w tak niebanalny sposób, że trudno oderwać się od czytania i przeżywania życia razem z bohaterami

Przeczytaj całą opinię
2017-05-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299037

Poruszajaca lektura obowiazkowa

Pieknie napisana ale i rewelacyjnie przelozona ksiazka. Wymagajaca, inteligentna, filozoficzna. Balam sie ja kupic (bocegla i promocja zbyt nachalna), ale nie zaluje i polecam wszystkim znajomym.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-16
źródło: http://www.empik.com/p1122190833,ksiazka-p

Och jak ja nie mogłam doczekać się końca! Naiwnie dałam się nabrać na rozgłos i zachwyty. Forma rozległego tomiszcza spowodowała u mnie roszczenie sobie prawa do takiego przedstawienia mi bohaterów, wokół których ściśle toczy się akcja, żebym pałała do nich emocjami, żebym będąc daleko od książki miała z tyłu głowy myśl „co tam u nich?”. Niestety postaci są tak nieprawdopodobnie nierealne, tak płaskie, tak fragmentaryczne, że przebrnięcie przez te wszystkie strony odczuwałam jak karę. Czytam o (jak twierdzi autorka) 40-50latkach, podczas gdy mentalność bohaterów utknęła jakieś 20 lat wcześniej, przez te wszystkie lata nie czuję rozwoju, dojrzałości. Nie czuję deklarowanej w pięknych i licznie cytowanych opisach przyjaźni i nie widzę do niej nawet podstaw. Nie czuję nawet empatii do głównego bohatera, który został tak absurdalnie obciążony przez autorkę całym złem tego świata, że odniosłam wrażenie braku logiki i spójności z psychologicznego punktu widzenia. Nie pojmuję sensu większości przytoczonych urywków historii, które dodatkowo wprowadzają chaos i nadmuchują objętość odrealnionej fabuły. To nie jest powieść o życiu w wielkim mieście, o dojrzewaniu, sukcesie i przyjaźni. To obraz bólu, cierpienia, traumy i autodestrukcji przekazanych w tak niezrównoważonej dawce, że nie daje szansy na poważne podejście do tematu. Ilość wysokich ocen jest niepokojąca...

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299037

Warto!

Doskonała, poruszająca! Książka, którą powinien przeczytać każdy.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-17
źródło: http://www.empik.com/p1122190833,ksiazka-p

Chyba najpiękniejsza książka w moim życiu! O trudnym dzieciństwie, które bardzo komplikuje dorosłość, o smutkach i dramatach, ale przede wszystkim o pięknej, czystej, prawdziwej przyjaźni - takiej mimo wszystko. Książka, mimo że smutna, to w moim odbiorze bardzo pozytywna.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299037

dobry PR

Książka nie ukrywam posiada dobry PR, przewinęła się zarówno przez strony, które odwiedzam jak i przez dłonie moich znajomych. Skuszona pozytywnymi opiniami sięgnęłam po nią i tutaj czar prysł. Śmiało mogę stwierdzić, że męczyłam się z nią. Po dojściu do pewnej liczby stron odłożyłam ją na bok i wspólnie doszłyśmy do wniosku, że weźmiemy od siebie przerwę. Kiedy się już pogodziłyśmy historia wcale nie stała się ciekawsza. Po krzyczących cytatach o bestsellerze i wybitnej książce spodziewałam się dużo więcej. Zamiast tego cegła, bo inaczej te książki nazwać nie mogę, okazała się po prostu rozczarowaniem.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-05
źródło: http://www.empik.com/p1122190833,ksiazka-p

Ból i cierpienie niewyobrażalne, przeplecione pięknem miłości i przyjaźni tworzą historię, która łamie serce raz za razem, a po przewróceniu ostatniej strony pozostawia z wyjątkowo dużym czytelniczym kacem. Smutek niemal bezbrzeżny, gdyby nie momenty, ulotne chwile ratujące z otchlani mroku.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299037

tylko dla osób o mocnych nerwach

Książka zaczyna się niewinne od przedstawienia czterech przyjaciół. Jednak im dalej czytamy, tym więcej się dowiadujemy o nich, a w szczególności o Judym. Z pewnością to nie jest książka dla każdego. Na pewno można ją polecić osobom, które lubią czytać powieści psychologiczne. Lecz ostrzegam chwilami będą aż takie traumatyczne wydarzenia z życia głównego bohatera opisane, że z pewnością nie raz w trakcie czytania łezka Ci się w oku nad jego losem zakręci.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-02
źródło: http://www.empik.com/p1122190833,ksiazka-p

Uwaga, spoiler! [pokaż]

Ponad 800 stron bardzo wyczerpującej psychicznie, trudnej i bolesnej lektury. Dawno nie czytałam książki, która tak bardzo by mnie "uwierała", której czytanie momentami przyprawiało o dyskomfort i ból duszy i gdzie na koniec oprócz mokrych oczu człowiekowi towarzyszy poczucie żalu, że opowieść dobiegła końca a jednocześnie ulga, że to już koniec pomimo faktu, że ten koniec jest taki a nie inny. To co miało być opowieścią o czwórce przyjaciół okazuje się być historią bardzo skrzywdzonego człowieka i pokazuje nam, że nie zawsze dobro może zwyciężyć zło i że czasem pomimo wielu starań pewnych spraw nie można zmienić, że to co się stało nie może się "odstać" i że czasem zwyczajnie nie można z tym żyć. Gorąco polecam

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299037

Rewelacyjna!

Nie jest to książka lekka i przyjemna, ale za to jest ogromnie prawdziwa, porusza trudne tematy, zaskakujące czytelnika, okrutne, ale nie brak w niej też miłości, przyjaźni i niebywałej czułości. Polecam - warto przeczytać !

Przeczytaj całą opinię
2017-01-29
źródło: http://www.empik.com/p1122190833,ksiazka-p
z 74