Marsjanin

Wydanie
CDP.pl, .
Wymiary
14,0 × 21,0 cm
Typ publikacji
Płyta CD
Nośnik główny
CD-MP3
Oprawa
Kartonowa
Waga
0,14 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Jeszcze do niedawna Mark Watney przeszedłby do historii jako jeden z pierwszych ludzi, którzy wylądowali na Marsie. Teraz grozi mu, żeby będzie pierwszą osobą, która tam umrze. Nic nie zwiastowało tragedii – misja Ares 3 przebiegała według planu. Astronauci wylądowali na Marsie i rozstawili ekwipunek, który NASA wysłała na Czerwoną Planetę na długo przed rozpoczęciem właściwej misji. Zamieszkali w Hubie, konstrukcji przystosowanej do utrzymania życia dla kilku członków załogi przez kilkadziesiąt dni. Kilka dni po rozpoczęciu misji Ares 3 zrywa się potężna burza piaskowa, która zagraża bezpieczeństwu całej operacji. Podjęta zostaje decyzja o ewakuacji. Niestety, w jej trakcie Mark Watney zostaje uderzony fragmentem stacji badawczej i ogłuszony. Reszta załogi odlatuje bez niego, potwierdzając, że straciła kontakt z Markiem. Teraz Watney musi znaleźć sposób jak przetrwać na Marsie bez pomocy i zapasów, zdany tylko na siebie. Czyta Jacek Rozenek

Opinie czytelników

(3.93)
6747 ocen, w tym
929 opinii
5
324
4
460
3
121
2
18
1
6
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Dobra, lekka rozrywka

Dla kosmonakręconych

Przeczytaj całą opinię
2016-04-22 o 11:35
2
0
  Oceniłeś tę opinię jako pomocną. Zmienić? Oceniłeś tę opinię jako nieprzydatną. Zmienić? Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?

Świetna, naprawdę rewelacyjna, wciągająca historia! Tylko nie zróbcie mojego błędu - tak się nie mogłam doczekać, co dalej, że w międzyczasie obejrzałam film. W książce moim zdaniem każdy znajdzie coś dla siebie. Trochę techniki, nauki, sporo ironii, humoru, emocji, wszystko napisane bardzo przystępnie. Polecam. edit: ps Rozumiem, że aby zawrzeć choć połowę akcji z książki, film musiałby trwać pewnie z 5 godzin, no ale żeby tak okroić fabułę? Przesada!

Przeczytaj całą opinię
2017-05-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/235716

Marsjanin

Bardzo przyjemna książka, świetny humor nawet dla kogoś kto w szkole nie lubił chemii :)

Przeczytaj całą opinię
2017-01-16
źródło: http://www.empik.com/p1110439544,ksiazka-p

Nigdy nie czytałam książki, której bałam się skończyć. Serio! Kilka stron przed końcem stwierdziłam, że chyba ją po prostu odłożę na bok, bo nerwowo nie wytrzymam napięcia, które jest w tej książce... woooow... trudne aż do opisania. MAJSTERSZYK! Tyle.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/235716

jak u Hitchcock'a

Niby nic się nie dzieje, a dzieje się wszystko. Nawet się nie spostrzegłam kiedy kibicuję rozbitkowi, żeby się udało.Duży też plus dla autora, który zgłębił całe zagadnienie i podszedł do tego z konkretnym przygotowaniem i danymi.P.S. film też świetny. Byłam widziałam po przeczytaniu książki i się nie zawiodłam.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-30
źródło: http://www.empik.com/p1100113577,ksiazka-p

Rewelacyjna książka trzymająca w napięciu, dostarczająca mnóstwo emocji i rozrywki (pomimo podbramkowej sytuacji głównego bohatera). Dawno się tak nie śmiałam, a trzeba wiedzieć, że aby rozbawiło mnie słowo pisane, żart, dialogi i kontekst muszą być naprawdę dobrze rozpisane. Uwielbiam sarkazm i ironię, dlatego cieszę się, że główny bohater tak inteligentnie się nimi posługiwał. W książce pojawia się wiele terminów i opisów dotyczących świata fizyki, chemii czy kosmonautyki, jednak autor objaśnia je w tak prosty sposób, że nawet "humanista" zrozumie, o co chodzi. "Marsjanina" czyta się bardzo szybko. Idealna pozycja na jeden wieczór, do torebki lub poczytania w międzyczasie.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/235716

McGyver, tylko z sensem - i z humorem

"Marsjanin" jest zdecydowanie lepiej wymyślony niż napisany, co może przynajmniej częściowo tłumaczyć, czemu Weir napotkał tyle przeszkód na drodze do jego publikacji. Koncept jest prosty: astronauta Mark Watney zostaje przypadkiem porzucony przez swoją załogę na Marsie. Żeby przetrwać, musi zmienić się w duchowego bliźniaka MacGyvera, któremu niestraszna ani hodowla ziemniaków w kosmosie, ani eksperymentowanie z wartym grube miliony sprzętem NASA. Książka pewnie dałaby się położyć przydługim opisom marsjańskiego survivalu i prostackiemu stylowi (nie wspominając o przepaskudnym tłumaczeniu), gdyby Watney nie był przy okazji wyposażony w ujmujące poczucie humoru. Szkoda tylko, że jego psychologicznie nieprawdopodobne, komedianckie podejście do sytuacji w zasadzie wyklucza jakiekolwiek napięcie. Choćby nie wiadomo, jak źle się działo, wszyscy wiemy, że Watneyowi wystarczy paręnaście stron naukowych rozkmin i żarcików, żeby rozwiązać problem. Chciałbym mieć tego człowieka w pobliżu, kiedy popsuje mi się pralka.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-08
źródło: http://www.empik.com/p1100113577,ksiazka-p

Przyznam się, że Marsjanina poznałam na ekranie kinowym, a ponieważ tracę zainteresowanie książkami, na postawie których widziałam już film, trochę czasu minęło zanim się za niego zabrałam. I tu muszę przyznać, że naprawdę było warto. Miałam pewne wątpliwości czy mi się spodoba, między innymi dlatego, że chyba po raz pierwszy w filmie sci - fi zaskoczyło mnie takie doskonale wyważone poczucie humoru. Z zabawnymi frazami bywa tak, że dużo łatwiej uczynić je śmiesznymi na ekranie, a znacznie trudniej rozbawić kogoś tekstem pisanym jednak autorowi udało się to znakomicie. Opis technicznych zagadnień również był miłą niespodzianką - tym łatwo czytelnika zanudzić, a te były ciekawe choć zarazem skomplikowane. Czasami musiałam dokładnie się wczytać, by zrozumieć o co chodzi, ale bynajmniej nie jest to wadą. Książka bez wątpienia godna polecenia.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/235716

Marsjanin

Załoga misji Ares 3 dociera na Marsa i ma spędzić tam miesiąc. W skład załogi wchodzą sami wykwalifikowani naukowcy, geolodzy, w tym także botanik Mark Watney. Astronauci mają prowadzić badania na Czerwonej Planecie.Niestety szóstego sola (doba marsjańska) ma miejsce niebezpieczna burza piaskowa, podczas której Mark niefortunnie obrywa anteną, w skutek czego traci przytomność. Załoga, przekonana o jego śmierci oraz zagrożona ze strony pogody, odlatuje w kierunku Ziemi. Mark jednak budzi się i dostrzega, że został jedynym człowiekiem na planecie niezdatnej do życia. Ma nieliczne zapasy pozostawione w obozie misji. Nie ma połączenia z NASA ani z załogą Aresa 3. Zresztą, nawet gdyby udało mu się z nimi skontaktować, dotarliby za Marsa za... cztery lata.Powieść Andy'ego Weira jest pod każdym względem wyjątkowa. Nieczęsto spotykamy się w literaturze z tematem podróży kosmicznych, a już na pewno rzadkością są tak nieprawdopodobne historie jak bycie jedynym człowiekiem na obcej planecie.Jednym z największych plusów Marsjanina jest główny bohater - Mark Watney, który jest jednym z najlepszych książkowych bohaterów, z jakimi się spotkałam. Uważam, że gdyby narracja była prowadzona z perspektywy innej postaci lub byłaby trzecioosobowa, zmieniłoby to całą postać książki. Niezwykły charakter Marka i jego trafne poczucie humoru napędzają tę powieść. Niestety, bywa ona w pewnych momentach za bardzo przeładowana naukowymi informacjami, które mieszają w głowie przeciętnym czytelnikom, którzy nie mają pojęcia o astronomii, botanice czy chemii. Watney opowiada o nich w sposób, dzięki któremu wszystkie niezrozumiałe treści są o wiele łatwiejsze w odbiorze. (...) Proszę, uważaj na swój język. Wszystko, co napiszesz, nadajemy na żywo na cały świat. [12.15] WATNEY: Patrzcie! Cycki! ==>> (. Y .)Dzięki ogromnej pomysłowości i woli walki głównego bohatera, czytelnik z łatwością wciąga się w jego historię. Kibicuje mu podczas jego prób uprawy roślin na niezdatnej do życia planecie, mocno trzyma kciuki, kiedy Mark próbuje znaleźć połączenie z NASA, i w końcu podskakuje w zniecierpliwieniu, gdy jest bliski spotkania z resztą astronautów.Powieść Andy'ego Weira to niesamowita opowieść o przetrwaniu i wytrwałości, o dążeniu do celu i wierze we własne możliwości. Gorąco polecam tę książkę nie tylko osobom interesującym się kosmosem i astronomią. Jestem pewna, że spodoba Ci się ta historia jeśli jesteś po prostu ciekaw, co może zdziałać jeden maleńki człowiek przeciwko ogromnemu wszechświatowi.Zapraszam na bloga: booksofsouls.blogspot.com

Przeczytaj całą opinię
2016-08-01
źródło: http://www.empik.com/p1110439544,ksiazka-p
z 93