Najkrótszy przewodnik po sobie samym

Wydanie
Literackie, Kraków, .
Liczba stron
148
Wymiary
12,3 × 19,6 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788308043622
Waga
0,19 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

"Najkrótszy przewodnik po sobie samym" to w twórczości Gustawa Herlinga - Grudzińskiego książka nietypowa. Autor opowiada o swoim dzieciństwie, młodości i późniejszych emigracyjnych losach, przeplatając biograficzne wspomnienia rozważaniami na temat uniwersalnych wartości, takich jak przyjaźń, mądrość, sprawiedliwość czy wiara. W efekcie powstaje rodzaj prywatnego vademecum, uzupełnionego bogatym wyborem fotografii ilustrujących wypowiedzi Autora.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Wszystko dobrze, ale bez przesady. To tak naprawdę nawet nie jest książka autorstwa GHG. To zbiór jego wypowiedzi, wybranych i opracowanych przez prof. Włodzimierza Boleckiego z dwóch źródeł: dokumentalnego filmu "Rozważania o cnotach" (1998) oraz z "Rozmów w Neapolu" (2000). Książeczka dobra dla licealistów, ew. dla studentów polonistyki. GHG jest dlań często autorem jednej książki - "Innego świata", zazwyczaj nie znają ani jego opowiadań, ani tym bardziej "Dziennika pisanego nocą". Być może ta pozycja mogłaby zachęcić do zainteresowania się całokształtem twórczości jednego z najwybitniejszych polskich prozaików. A nigdy nie był on zbyt skory do opowiadania o sobie. Także tutaj nie znajdziemy wielu informacji tego typu. To przede wszystkim lakoniczne uwagi na różnorodne tematy: dzieciństwo, dom, rodzina, nauczyciele i przyjaciele, historia, literatura i sztuka, miasta (źle czuł się w dużych), odwaga (cywilna i bitewna), problem zła, wiara, nadzieja i miłość, samotność, zagadnienia sprawiedliwości i kary śmierci, itp. Momentami widzimy powtórzenia, to znowu zaprzeczenia. Na przykład raz GHG twierdzi, że "Włosi są nadzwyczaj gościnni i mają bardzo otwarty, serdeczny stosunek do cudzoziemców" (71), a chwilę potem, że "wszystko dla mnie jako emigranta i antykomunisty było po prostu zamknięte" (82). Ten ostatni motyw powraca bodaj kilka razy. Polemizował z tym swego czasu Roberto Salvadori, pisząc, że: "Wizja Herlinga-Grudzińskiego jest krzywym zwierciadłem, karykaturą Włoch". Ot, patriotyzm zobowiązuje, a prawda zapewne leży pośrodku. Lektura to korzystna, ale każdy, kto pokochał dzieło GHG, wielu ciekawostek tu nie znajdzie. W każdym razie polecam, krótkie toto i przyjemne.

Przeczytaj całą opinię
2016-06-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57410

To nie jest biografia, dzięki której poczujemy, że świetnie poznaliśmy sylwetkę Gustawa Herlinga- Grudzińskiego. Żeby go naprawdę poznac to trzeba przeczytac zarówno ,,Inny świat", jak i ,,Dziennik pisany nocą". Książka to zbiór krótkich esejów, które w jakiś sposób łączą się z bigrafią autora i w ten sposób możemy poznac jakąś jej częśc. Uważam, że to lekutra zdecydowanie dla każdego.

Przeczytaj całą opinię
2011-12-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57410