Obiad w restauracji dla samotnych

Wydanie
Świat Książki, Warszawa, .
Liczba stron
336
Wymiary
12,5 × 20,0 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788379432776
Waga
0,32 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Powieść psychologiczno-obyczajowa laureatki nagrody Pulitzera. Niezwykła opowieść o losach zwykłej amerykańskiej rodziny. Autorka pozwala dojść do głosu wszystkim uczestnikom tego dramatu, który można nazwać jednym słowem - życie. Każdy ma prawo przedstawić swoją wersję, usprawiedliwić swoje czyny, obciążyć innych. Arbitrem jest czytelnik, ale zamiast osądzać, zacznie zastanawiać się nad sobą, konfrontować życie bohaterów z własną egzystencją. Pearl Tull zbliża się do kresu życia, ale nie pamięci. Pewnej niedzielnej nocy w 1944 roku mąż zostawił ją w niewielkim szeregowym domu przy Baltimore's Calvert Street, samą z trójką dzieci: wylewną wobec obcych i zdystansowaną wobec bliskich Jenny, owładniętego żądzą władzy i pieniędzy Cody'm i rozkosznym, niezdarnym Ezrą, ulubieńcem Pearl, który nie przestaje marzyć o idealnej rodzinie, której nie może mieć. Pearl i trójka jej dorosłych dzieci gromadzi się przy wspólnym stole, przepełniona gniewem, nadzieją, by opowiedzieć przejmująco piękną rodzinną historię. Zabawna, chwytająca za serce i mądra. „The New York Times” W swojej dziewiątej powieści Ann Tyler osiągnęła zupełnie nowy poziom pisarskiego kunsztu. JOHN UPDIKE, „The New Yorker” Najbardziej utalentowana amerykańska powieściopisarka swojego pokolenia. „Sunday Telegraph” Anne Tyler - wybitna amerykańska pisarka, urodzona w roku 1941 w Minnesocie. Absolwentka prestiżowego Columbia University. Otrzymała National Book Critics Circle Award za książkę Przypadkowy turysta (1985) oraz Nagrodę Pulitzera w tej samej kategorii za powieść Lekcje oddychania (1989). Dwie z jej powieści doczekały się adaptacji filmowej, a cztery telewizyjnej. Mieszka w Baltimore. Do tej pory nakładem Świata Książki ukazały się Święty być może, Drabina czasu, Lekcje oddychania i Obiad w restauracji dla samotnych.

Opinie czytelników

(3.14)
76 ocen, w tym
13 opinii
5
2
4
6
3
5
2
0
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

matka i trojka jej dzieci. dojrzala kobieta po przejsciach i trojka jej doroslych dzieci po przejsciach matki i po przejsciach z matka. z jednej matki i jednego ojca a tak rozni, pomimo podobnych przezyc ale jakze odmiennych odbiorow. co znaczy dla dzieci brak ojca, jak mozna to sobie wytlumaczyc zeby moc dalej zyc. jak mozna zyc z niestabilna emocjonalnie matka. i jak to jest, ze jaka by matka nie byla to ostatecznie jest to zawsze matka..

Przeczytaj całą opinię
2017-01-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541

„Obiad w restauracji dla samotnych” Anna Tyler to powieść psychologiczno-obyczajowa. Bohaterem zbiorowym jest rodzina. Matka z trojgiem dzieci. Pewnego dnia mąż poinformował żonę, że odchodzi. Wyszedł z domu opuszczając nie tylko ją, ale i dzieci. Latami co jakiś czas przysyła krótkie zdawkowe listy na temat życia, jakie wiedzie. Czasami dołącza niewielkie kwoty pieniężne. Nigdy nie wspomina o rozwodzie. Przez lata żona udaje przed ich dziećmi, że ojciec jest w delegacji. Choć one z czasem uświadamiają sobie, że on ich porzucił, wobec matki milczą na ten temat. To odejście, porzucenie przez męża i ojca zaważyło na życiu całej rodziny. Trudno kobiecie samej, na dodatek opuszczonej, nieszczęśliwej wychowywać dzieci.W końcu dorosły. Żadne nie spełniło jej oczekiwań. Nie docenili jej poświęcenia ani miłości. Jeden z dorosłych synów zarządza „Restauracją dla samotnych”. Robi to z ogromną pasją. Jako jedyny z rodziny co jakiś czas, przez lata zaprasza najbliższych na wspólny obiad. I choć wszyscy przychodzą nigdy nie udaje im się go zjeść. Nie łatwo wychowywać dzieci bez ojca tak jakby on nigdy nie istniał. Po śmierci matki, podczas stypy po raz kolejny rodzina próbuje zjeść wspólny obiad. Tym razem po latach ma z nimi zasiąść do stołu ojciec, który przyjechał na pogrzeb swojej przed laty opuszczonej żony… „Obiad w restauracji dla samotnych” Anne Tyler to mądra aczkolwiek smutna, gorzka opowieść o życiu rodziny porzuconej przez ojca. Skłania do przemyśleń, nasuwa pytania, na które trudno znaleźć odpowiedź. Warta przeczytania. GORĄCO POLECAM!

Przeczytaj całą opinię
2016-08-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541

Główna bohaterka książki Pearl Tull zbliża się do kresu życia, co sprzyja jego podsumowaniu. A nie było to łatwe życie. Pewnej niedzielnej nocy w 1944 roku, po 15 latach małżeństwa mąż zostawił ją samą z trójką dzieci.Pearl stara sie jakoś wiązać koniec z końcem, wychowywać dzieci, zapewnić im godne życie i żyć, tak jakby jej maż, a ich ojciec nigdy nie istniał. Ale czy tak się da? Czy uda się zapomnieć, wymazać go z życia? Czy po latach niegodny miana męża i ojca nie odezwie się ponownie? Od początku tej fascynującej lektury śledzimy losy całej rodziny Tull widziane oczyma Pearl i jej dorosłych już dzieci. Śledzimy koleje ich losu rok po roku, dekada po dekadzie.razem z nimi przeżywamy ciężkie, trudne chwile, których jak to w życiu nie upiększonym przez amerykański film jest znacznie więcej.Historie rodziny Tull francuska pisarka opisuje rzetelnie, momentami ostro, bez owijania w bawełnę.W trakcie lektury odnosiłam wrażenie, jakby poprzez ową sagę Tyler buntowała się przeciwko wizerunkowi narzuconemu nam przez media, przeciwko przesłodzonym, wiecznie szczęśliwym rodzinom, które tak na prawdę nie istnieją, a a które stawiają nam za wzór wszyscy w koło, nawet często najbliżsi. Ileż to razy wielu z nas słyszało czy to w tv, czy od najbliższych sąsiadów - żeby się tylko nie wydało, co ludzie powiedzą. Ale te wspomnienia, które układają się w fascynującą opowieść, to nie jedyna zaleta książki. Jej kwintesencją jak dla mnie są rozterki jakie przeżywa Pearl. W związku z nimi w trakcie lektury nasunęło mi się wiele pytań, wątpliwości. Chyba na żadne z owych pytań (które mogą dręczyć wiele osób) nikt nigdy nie znajdzie odpowiedzi. Owe wątpliwości, pytania, to przede wszystkim to, czy wszystko da się wybaczyć, czy warto wybaczać zawsze i za każdą cenę, czy czas faktycznie leczy rany, co ważniejsze prawda i honor, czy choćby chwila samozadowolenia. Anne Tyler udało się stworzyć niezwykłą, przejmująco piękną rodzinną historię. Jej wielka wartością są moralne przemyślenia bohaterów i wspaniale nakreślone postaci. Obiad w restauracji dla samotnych to także mądra opowieść, która na długo pozostaje w pamięci.

Przeczytaj całą opinię
2015-06-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541

Wydaje mi się, że to historia jakich wiele, niespecjalnie mnie porwała. Doczytałam do końca chyba głównie dlatego, że lubię czytać po angielsku.

Przeczytaj całą opinię
2015-01-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541

Piękna historia o rodzinie. Opowiedziana bez upiększeń, przesłodzenia. Prawdziwe życie, czasem śmieszne, czasem tragiczne, zawsze - przemijające. Gorąco polecam Czytelnikom, którzy cenią powieści obyczajowe a nie te nastawione na zaskoczenie czy sensację.

Przeczytaj całą opinię
2014-08-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541

Będziesz czytać i rozmyślać. Czy mogła postąpić inaczej? Czy jej zachowania jest uzasadnione? Czy faworyzowanie jednego z dzieci powinno mieć miejsce? Co ja zrobiłabym na jej miejscu? Do czego zmierza ta historia i jak się skończy? Skończyła się tak, jak przewidywałam, ale pomimo to czytałam ją zaciekawiona losami trójki rodzeństwa. http://czyje.blogspot.com/2013/08/obiad-w-restauracji-dla-samotnych-anne.html

Przeczytaj całą opinię
2013-08-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541

Ciekawa ale ciężko się czyta...

Przeczytaj całą opinię
2013-05-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541

jak dla mnie smutna...o ludziach, którzy nie umieli stworzyć rodziny. O matce, która w atakach furii znęca się nad dziećmi ( wciskanie twarzy w talerz z groszkiem, rzucanie obelgami to dla mnie znęcanie się). O starszym synu, który dużo pamięta, choć młodsze rodzeństwo nie chce zaakceptować wielu faktów. O młodszym synu,który chciałby uratować to, co zostało z jego ogólnie pojętej rodziny, który jako jedyny ma cierpliwość do zrzędliwej matki. I o niezorganizowanej córce, któej życie to jeden wielki chaos. O ojcu,który zniknął z ich życia...

Przeczytaj całą opinię
2013-04-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541

Ciekawie napisana powieść o relacjach rodzinnych. Chwilami opisywane relacje wydają się być mocno pokręcone, ale generalnie jest to bardzo życiowa powieść. Skłania do zastanowienia się nad własnymi relacjami...

Przeczytaj całą opinię
2013-02-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541

ciekawa książka, chociaż początek nie był zbytnio wciągający. Losy rodziny, tak poplątane ,że nie wiadomo czego się człowiek jeszcze za chwilę dowie ;). Dobrze się czyta, chociaż trzeba się przy tym skupić. Najważniejsze, żeby się nie zniechęcić na początku. Po zamknięciu ostatniej strony, długo jeszcze o tej książce myślałam.

Przeczytaj całą opinię
2012-12-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246541
z 2