Oczami psa

Co psy wiedzą, myślą i czują

Wydanie
Czarna Owca, .
Liczba stron
320
Wymiary
15,0 × 23,0 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788380152731
Waga
0,46 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Bugajska Magdalena
więcej detali

Kategorie

Opis książki

O czym myślą psy? Jak postrzegają świat i to dziwne zwierzę - człowieka? Jak to jest czuć zapach ludzkiego smutku i mijającego czasu? Dlaczego nie da się nie pobiec za rowerzystą? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swej książce dr Alexandra Horowitz. Autorka omija pułapkę antropomorfizacji, nie próbuje uczłowieczać psa na siłę, bada umysł zwierzęcia, które samo nie może o sobie niczego powiedzieć. Książka zawiera opisy najnowszych badań wskazujących na niezwykłe umiejętności czworonogów m.in. wyczuwania ludzkich nastrojów i wykrywania chorób, zanim zrobi to człowiek. Nie jest to podręcznik tresury, jednak wielbiciele psów znajdą w nim wiele wskazówek pozwalających na lepsze zrozumienie swych czworonożnych przyjaciół. Relacja z psem jest prawdopodobnie najbardziej fascynującą więzią, jaką człowiek może wytworzyć z przedstawicielem świata zwierząt. Psy kiedyś były dzikimi stworzeniami, z czasem stały się naszymi najwierniejszymi towarzyszami. Adaptacja do nowej sytuacji przekształciła ich ciała, mózgi i sposób zachowania. Nie należy jednak zapominać o tym, że psy na zawsze pozostaną obywatelami królestwa zwierząt, kochanymi, ale tajemniczymi przyjaciółmi.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Z daleka.. nie jest to arcydzieło, ale każdy właściciel psa przeczyta z przyjemnością. Książka pozwala zrozumieć, że psy widzą świat inaczej i są dużo sprawniejsze w rozumieniu nas niż my w rozumieniu ich.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037

Jestem dumną "mamusią" dwóch psiaków i z wielkim zainteresowaniem przeczytałam tę książkę. Bardzo nowatorsko autorka podchodzi do kwestii wychowania naszego pupila tak, aby wspólne spędzanie czasu było przyjemnością, a nie tresurą. Aby relacje między nami a naszymi przyjaciółmi nie były więcej zakłócone przez poobgryzane meble i pobrudzone podłogi czy ściany. Niezwykle zainteresował mnie rozdział, w którym autorka niezwykle trafnie opisała postrzeganie przez psa przedmiotów w domu. Nabywają bowiem (owe przedmioty) wg autorki swego znaczenia dopiero, gdy dosłownie psu je "przedstawimy". Jeśli zwierzaczek nie zostanie posadzony na fotelu, nie będzie do końca rozumiał jego znaczenia, a jeśli nie wie do czego coś służy, zaczyna to smakować. Niby od zawsze miałam jakieś zwierzaki w domu, a psa obowiązkowo, ale zawsze dowiaduję się czegoś nowego. Sięgnęłam po tę pozycję, gdy zaadoptowałam bassecika, który nie należy do najłatwiejszych w obejściu ras. Okazało się, że zabezpieczanie uszu czy codzienne mycie ich oraz kontrola spojówek to jedynie kropla w morzu jego potrzeb. Przyzwyczajona do kundelka (który niesamowicie szybko nauczył się wszystkiego), sądziłam, że typowe metody mnie nie zawiodą. Dzięki tej książce spróbowałam czegoś nowego i faktycznie podziałało. Dodatkowo odkryłam, że mój nowy psiaczek ma bardzo złożony charakter. Zrozumiałam też lepiej procesy, które zachodzą w głowach czworonogów oraz głębiej uświadomiłam sobie jak bardzo odmienna jest perspektywa psa (niby wiemy, że mają świetny węch, ale nie znamy ich np. umiejętności telepatycznych, czy śledzenia naszych źrenic). Nie przedłużając - polecam gorąco!

Przeczytaj całą opinię
2017-03-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037

„Ta książka nie jest podręcznikiem tresury. Niektóre jej treści mogą ci jednak pomóc w nauczeniu swojego psa kilku rzeczy. Dorównasz w ten sposób psom, które już dawno, bez pomocy książek o ludziach, nauczyły się nas tresować bez naszej wiedzy” Książa jest o tym, jak spojrzeć na świat i na siebie oczami psa i poznać jego sposób postrzegania rzeczywistości.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037

Od niedawna jestem "właścicielką" (bo kto tu kogo posiada, o ile w ogóle o posiadaniu może być mowa?) psa, pierwszy raz w życiu, staram się więc dowiedzieć o tych stworzeniach jak najwięcej. Fascynuje mnie jego ciało, zachowanie, nawyki trochę jakby przedstawiciel innej cywilizacji trafił do mnie do domu i chciał mi coś powiedzieć. Ups, popełniłam już pierwszy błąd, na jaki zwraca uwagę autorka książki - antropomorfizujemy psy patrząc i oceniając je z ludzkiej perspektywy. Alexandra Horowitz stara się pokazać nam ten gatunek zwierząt w oparciu o badania naukowe, a nie same obserwacje zakochanych właścicieli psów. Uważam odniesienia do badań naukowych za główną zaletę tej książki i jej najciekawszą część. Wyobraźcie sobie trudność ze stworzeniem wiarygodnego testu jakiejkolwiek cechy psa? Skąd wiadomo co oznacza jakie zachowanie? I na ile można uzyskane rezultaty uogólniać na cały gatunek? Przecież badane zwierzęta stanowiły ułamki populacji, statystycznie bez znaczenia. Mimo to przedstawione badania dla mnie były ciekawe. Również wstępne rozdziały o tzw. psim 'umwelcie' (nie wiem dlaczego nie użyto słowa środowisko) były ogromnie ciekawe. O zmysłach - niesamowicie czułym węchu, który jednak nie powoduje, że psy mdleją od intensywnego smrodu, wzroku jednocześnie lepszym i gorszym od ludzkiego i słuchu. Autorka pisze też dlaczego wydaje się nam, że pies nas rozumie, odczytuje nastrój, że rozumie słowa i wykrywa raka. To też jest wytłumaczalne bez uciekania się do magii i metafizyki. Ujęła mnie też autorka wstawkami z życia swojej suni Pumpernickel (Pump), a przy ostatnim fragmencie zaszkliły mi się oczy. Na pewno domyślacie się dlaczego. Książka kończy się przesłaniem, żeby pozwolić psu być zwierzęciem, wąchać, skakać i się tarzać. PS 1 Autorka ze swoimi psami mieszka na Manhattanie. Sprzątanie po swoim psie uważane jest za oczywistość. Bardzo chciałabym, żeby u nas tak było. PS 2 Redakcja, korekta i skład ebooka poniżej wszelkich standardów - słowa nieoddzielone od siebie, literówki oraz kwiatki typu 'zdetonowany pies' (cóż biedaczek zawinił??) albo 'drewniany pręt' - wstyd.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037

Temat ciekawy, ujęcie już mniej. Książka nudna, ani naukowa ani popularna.

Przeczytaj całą opinię
2016-11-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037

Dość długo szukałam tej pozycji w bibliotekach, ale niestety troszkę mnie rozczarowała.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037

Pies to nasz przyjaciel i towarzysz życia. Czy świat jego oczami jest chociażby w części podobny do naszego punktu widzenia? Co jest dla psa ważne a co nie, jak pies wyczuwa zapachy i odbiera otaczającą go rzeczywistość i przedmioty... na to i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce. Tak naprawdę wiele oczywistych psich zachowań dzięki tej książce nabierze nowego wymiaru. Polecam każdemu.

Przeczytaj całą opinię
2016-05-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037

Jedna z lepszych książek o psach, każdy właściciel powinien ją przeczytać a spojrzałby na psi świat zupełnie inaczej. Naprawdę polecam wszystkim właścicielą psów!! :D

Przeczytaj całą opinię
2016-01-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037

Przeczytana 1/2 ponieważ nie zainteresowała mnie na tyle aby kontynuować

Przeczytaj całą opinię
2016-01-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037

Bardzo pouczająca lektura przedstawiająca świat z psiej perspektywy. Autorka wyjasnia, dlaczego nie powinnismy antropomorfizować naszych pupili. Tłumaczy ich postrzeganie rzeczywistości, przedstawia szereg badań na temat ich zachowania, obala popularne mity i przesądy, w które wierzą właściciele psów. Pierwsza część traktuje o oglądzie świata psimi albo i kleszczowymi oczami. Intuicje ludzi na temat psów z reguły są błędne, trzeba obserwować psy, ich asktywność by móc lepiej zrozumiec ich naturę. Ciekawy materiał do przemyśleń dla każdego psiarza. Zaczynamy od smaku, dowiadujemy się jak dużo słodkich kubków smakowych ma pies, jak ważnym elementem psiego życia społecznego jest lizanie okolic pyska i wzajemne obwąchiwanie. Tresowanie lisów ma pokazać w jaki sposób ten proces przebiega u psów, zmieniono genotyp lisa. Wilk- zagadka ewolucji w psa, u psa dzikie popędy i instynkty np. łowieckie zostaly wytłumione. Awersja psa do patrzenia długo prosto w oczy- może prowadzić do agresji. Jak osiągnieto taką różnorodność psich ras? Nie jesteśmy wataha domową. Im dalej w las, tym więcej ciekawostek o funkcjonowaniu psigo nosa i innych zmysłów, psiej percepcji swiata, psychiki, warunkowania. Jakże przydatny jest nar zad lemieszowo-nosowy, zapach strachu i choroby. Psie uszy, mimika- tajniki psiego ciała i ogona wyrażającego nastrój. Pies też czyta” człowieka, odgadując jego intencje. Interesujące eksprerymenty, np testy psiej inteligencji, ale są one zaprojektowane w sposób niekorzystny dla psów. Neofilia to cecha wszystkich piesków. Dalsza część traktuje o psim dniu, istnieniu stymulatora który jest wewnetrzny zegarem psa, dlatego wie, o której wracasz, i dlatego Lassie zawsze o czwartej czekała przed szkołą na chłopca. Wiele treści autorka ilustruje ciekawymi przykładami z życia jej pupilki Pump. Uwrażliwia tez czytelnika na sposoby głaskania psów, jakie strefy są dla nich niewygodne, jak stworzyć mapę ciałą wlasnego psa. Ostatnie rozdziały to praktyczne rady by szpiegować własnego psa, ustalić jego upodobania, uać się na 'zapachowy spacer.

Przeczytaj całą opinię
2015-11-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74037
z 4