Opowieść podręcznej

Wydanie
Wielka Litera, .
Liczba stron
368
Wymiary
13,5 × 20,5 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788380321717
Język
polski
Tłumaczenie
Uhrynowska-Hanasz Zofia
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość. Ale Freda pamięta jeszcze, choć wydaje się to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma… Na podstawie powieści powstał znakomity serial do obejrzenia na SHOWMAX Fragment: Czerwoną spódnicę mam podkasaną do pasa, nie wyżej. Poniżej Komendant pieprzy. Pieprzy dolną część mojego ciała. Nie mówię: kocha się ze mną, bo to nie jest to. Kopulacja też nie byłaby właściwym słowem. Kopulacja bowiem zakłada udział dwóch osób, a tu zaangażowana jest tylko jedna. Gwałt też nie oddaje istoty rzeczy: nie dzieje się nic takiego, co byłoby wbrew mojej woli. Wybór był niewielki, ale jakiś tam był, a ja dokonałam właśnie takiego. Dlatego leżę spokojnie i wyobrażam sobie baldachim nad głową. Przypomniała mi się rada, której królowa Wiktoria udzieliła swojej córce: „zamknij oczy i myśl o Anglii”. Ale to nie Anglia. Żeby się tylko pospieszył.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Znakomita, trzymająca w napięciu, przerażająca powieść, bardziej aktualna teraz niż kiedykolwiek. Świat, w którym kobiety służą tylko jednemu celowi - rodzeniu dzieci. Świat, który może stać się realny i wielu by tak chciało. Czy na to pozwolimy? Jedyny minus to całkowicie niepotrzebny komentarz historyczny na końcu gdyż nic nie wnosi interesującego a tylko psuje wrażenie po właściwym zakończeniu. Bez niego właśnie to zakończenie byłoby po prostu świetne, reszta pozostaje dla czytelnika do dowolnej interpretacji. Nie lubię takiego tłumaczenia czytelnikowi co było później, jakby autor zakładał, że czytelnik jest mało inteligentny i nie zrozumiał treści. Właśnie za tę końcówką odjęłam punkty. Polecam, i radzę nie czytać właśnie tego komentarza historycznego.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300

W tej książce towarzyszymy Fredzie, w świecie w którym coraz mniejszy przyrost naturalny (a przynajmniej tak nam się wydaje) doprowadził do bardzo drastycznych zmian społecznych. Główna bohaterka jest "podręczną", która mieszka w domu ze swoim komendantem jego żoną i służbą. Wolno jej opuszczać do tylko raz dziennie i to na targ na którym wszelkie napisy zostały zastąpione obrazami gdyż kaście podręcznych nie wolno czytać. Freda codziennie bierze udział w ceremonii gdzie musi modlić się o zapłodnienie przez komendanta ponieważ tylko ciężarne podręczne mają jakieś przywileje. Freda należy do kobiet które pamiętają jeszcze poprzedni świat. Chociaż czasem wydaje jej się to tylko mirażem, snem czy wyobrażeniem. Muszę przyznać, że jest to dobry sposób gdyż czytelnik ma świadomość pewnego zagubienia oraz dezinformacji w podobnym procencie co bohaterka. Od strony technicznej. Niestety wersja którą posiadam (księgarnia legimi), posiada kilka literówek, nie ma ich dużo ani jakoś bardzo nie irytują jednakowoż drobna rysa pozostaje. Pozycja intrygująca napisana nieprzesadzonym językiem oraz nie przesadzająca z opisami.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300

Poraziła mnie swoją aktualnością! Niezwykła. Wciągająca. Poruszająca. Przerażająca. Przeczytana po raz kolejny. Ponownie wrzałam emocjami. Straszny świat, ale dlaczego momentami miałam wrażenie, że nasz świat staje się niezwykle podobny. Panowie naszego świata, nasz rząd, też pragnie zmusić kobiety do rodzenia, za każdą cenę, w każdej sytuacji, bez względu czy kobieta chce czy nie. Dlaczego najdziksza utopia w końcu staje się rzeczywistością.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300

Jestem nieco wstrząśnięta tą historią.Dużo refleksji po przeczytaniu.Co prawda napisana nieco chaotycznie,szybkie przeskakiwanie między wątkami,urwane myśli.Wydaje się być ponadczasowa,niestety w obecnych czasach realna,w związku z tym przeraża i skłania do refleksji.Nie można się odkleić.Trzeba przeczytać..

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300

„…to nie jest miejsce, w którym chciałabym żyć. Ale żyję, i nie ma od tego ucieczki. Czas to pułapka, w którą wpadłam. Muszę zapomnieć o moim tajnym imieniu i o tym wszystkim, co było. Mam na imię Freda i żyję tutaj. Żyj chwilą obecną, wyciągnij z tego, ile się da, to jest wszystko, co masz.” Od bardzo dawna zabierałam się za tę książkę i jakoś nie mogłam. Dopiero zwiastun serialu mnie zmobilizował i musze przyznać, że było zdecydowanie warto. Autorka przedstawia dość ponurą wizję świata, w którym to następuje tzw. powrót do wartości tradycyjnych. Świat opanowany przez zbytnią swobodę obyczajów, gdzie bezpłodność stała się czymś powszechnym, zostaje postawiony na głowie. Większość kobiet zostaje zepchnięta do domowych ról, a niezamężne (i inne przypadki, które długo by przytaczać) ale płodne, czyli cenne dla społeczeństwa, zostają zmuszone do bycia Podręcznymi, nosicielkami dzieci bezpłodnych małżeństw… Wsiąknęłam od pierwszych stron, chociaż przyznaję, że nie czytało się łatwo. Było dość chaotycznie, teraźniejszość mieszała się ze wspomnieniami bohaterki z przeszłości, wplatanymi dość luźno w opowieść. Jednak kiedy już umiejscowiłam sobie w głowie bohaterów i wydarzenia było naprawdę interesująco, a im bliżej końca książki, tym ciekawiej. Nie było tak brutalnie jak się spodziewałam, ale było mocno, i z całą pewnością to jedna z bardziej ponurych wizji tego, jak może wyglądać świat. Jedyne minusy, to bohaterka, chociaż fascynująca, opowiadająca ciekawie, wtrącająca wiele interesujących przemyśleń, to momentami miałam jej za złe, czasami była wręcz jak kukła, ale biorąc pod uwagę okoliczności, byłam w stanie to zrozumieć. Drugi minus, zakończenie. Nie specjalnie przepadam za otwartymi zakończeniami, które trzeba sobie samemu dopowiedzieć. Plus z kolei za wiele wyjaśniający komentarz historyczny, będący spojrzeniem na wydarzenia z jeszcze odleglejszej przyszłości. Moje ogólne wrażenia z książki są bardzo dobre. Na pewno jest to jedna z tych historii, która zapada w pamięć i w niej pozostaje.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300

Książka zrobiła na mnie wrażenie, przeczytałam ją w zasadzie jednym tchem. Jest to opowieść kobiety, ktorej jedynym celem w życiu jest urodzenie dziecka prominentowi. Jego Żona nie może mu dać potomka i z tego względu rodzina korzysta z Podręcznej (skrzyżowania zakonnicy i konkubiny). Całe społeczeństwo żyje według przykazań spaczonej wersji chrześcijańskiej biblii, gdzie wolność​ i miłość zastąpiono przez strach i posłuszeństwo reżimowi. Świat jest zniszczony przez przemysł, maleje przyrost naturalny i przywódcy Gileadu mają plan na ocalenie narodu: religijny ekstremizm. Pod tym względem można zrozumieć porównanie tej pozycji do Orwella i "Roku 1984", chociaż książka jest o wiele bardziej kameralna. Styl autorki jest nieco płytki i wiele wątków wymagałoby rozwinięcia, ale mimo wszystko nie jest zła. Opowieść ma kształt odkurzonego pamiętnika, zapisu wspomnień, lęków i marzeń kobiety, której zabrano wszystko, nawet imię. To tłumaczy też rwaną narrację i brak chronologii. Największe wrażenie robi jednak coś innego, główna bohaterka zastanawia się, w którym momencie ludzie przekroczyli granicę, za którą wolność zastąpił fanatyzm, a obserwując codziennie świat już teraz, można zobaczyć kraje, które są na drodze do Gileadu, (niekoniecznie religijnego) totalitaryzmu. I nic , tym nie robimy...

Przeczytaj całą opinię
2017-05-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300

Najważniejszym przesłaniem dystopijnej „Opowieści Podręcznej” Margaret Atwood jest to, że niezależność i swoboda wyboru nie są oczywiste. Wszystko to, co jest naszą codziennością: miłość, wybór osoby, z którą się wiążemy, niezależność finansowa, praca, wykształcenie, swoboda własnego ciała, może nam być zabrane. https://nonienotak.wordpress.com/2017/05/06/swiat-niekoniecznie-lepszy-dla-wszystkich/

Przeczytaj całą opinię
2017-05-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300

Straszne. Akcji jest mało, a mimo to dzieje się tak dużo. Zakończenia się spodziewasz, a jednak całkowicie Cię zaskakuje. Przeczytaj.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300

niekonwencjonalna opowieść, która mam nadzieje nigdy nie stanie się realną

Przeczytaj całą opinię
2017-05-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300

Wstrząsająca wizja, ale czy rzeczywiście odległa? A może to już było...??? Nie do końca aż w tej formie, ale było. A historia kołem się toczy

Przeczytaj całą opinię
2017-05-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4518300
z 11