Ostatnie rozdanie

Wydanie
Znak, Kraków, .
Liczba stron
448
Wymiary
14,5 × 21,0 cm
Oprawa
Twarda z obwolutą
ISBN
9788324027804
Waga
0,64 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia. O tym – choć nie tylko o tym – mówi jego najnowsza powieść "Ostatnie rozdanie", kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (…), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu”. "Ostatnie rozdanie" to dzieło „totalne”, które chce objąć całość ludzkiego doświadczenia, dotknąć tajemnicy bytu. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Perfekcyjnie skonstruowana, zachęca do lektury wielokrotnej – przy każdej pozwalając odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Żywioł opowieści sprawia, że czytelnik zatapia się w niej i oddaje się jej zniewalającemu nurtowi.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Jak zwykle u Myśliwskiego, świetny pomysł na narrację, odkrywcze sytuacje i skomplikowana psychologia. Znajomość życia, w którym miłość staje się wartością tyleż pożądaną, ile nieosiągalną, wzbudzającą lęk. Gdyby jeszcze autorowi udało się wymyślić przekonujące zakończenie, uznałabym tę powieść za lepszą od Traktatu, który - jednak - jest dla mnie niedościgniony.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/189750

OSTATNIE ROZDANIE, Wiesław Myśliwski

Ostatnie rozdanie to, z całą pewnością powieść filozoficzna, ale nie trzeba być filozofem, żeby zrozumieć jej treści. Poza tym, nie istnieje przecież li tylko jedno właściwe ich rozumienie. Powiem więcej, na pewno jeszcze kiedyś sięgnę po tę książkę, jako że należy do takich, których rozumienie nie zamyka się w jednej lekturze tekstu, zbyt dużo w niej wymiarów. Narrator powieści formułuje swoje myśli w sposób niezwykle refleksyjny, nie wywyższając się przy tym ponad innych. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, przedstawia to, co spotyka każdego z nas: zwątpienie, poszukiwanie sensu, docieranie się z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim nigdy nieustające docieranie się z samym sobą. Niektóre z pojawiających się wątków można uznać za inicjacyjne, w innych człowiekowi bliżej już do kresu niż do początku istnienia, jednak za każdym razem Wiesław Myśliwski zatrzymuje się, niby mimochodem, na jakimś z pozoru błahym, a tak naprawdę kluczowym wycinku naszej egzystencji. Pretekstem do spisanych w powieści zwierzeń narratora jest notes z danymi innych ludzi (bo nazwanie ich znajomymi nierzadko byłoby w tym przypadku nadużyciem).PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ NA BLOGU: http://dodziela.com.pl/2016/09/29/ostatnie-rozdanie-wieslaw-mysliwski/ .

Przeczytaj całą opinię
2016-09-30
źródło: http://www.empik.com/p1079867206,ksiazka-p

Myśliwski we wspaniałej formie. Piękna powieść o przemijaniu i miłości. Przemijaniu, które niekoniecznie prowadzi do sensownych wniosków na temat życia i siebie oraz miłości, z którą się całe życie rozmijamy. Nikt tak poetycko jak Myśliwski nie opowiada o szarości i przeciętności życia. 'Ostatnie rozdanie' nie jest zanadto optymistyczne. Wynika z niego, że mimo tego, że wiele lubimy mówić o zmienianiu siebie czy swojego życia to tak naprawdę się nie zmieniamy przez całe życie. Od dławiących nas wewnętrznych demonów nie uciekniemy, choćbyśmy mieszkania zmieniali raz w miesiącu, i będziemy te demony hodować w sobie do samego kresu. Historia miłości też jest tragiczna. Pokazuje jak dwoje ludzi mimo miłości nie mogą być szczęśliwi. Jak wiele zewnętrznych i wewnętrznych czynników wpływa na to, że nie możemy się znaleźć. Generalnie powieść fantastyczna!

Przeczytaj całą opinię
2017-04-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/189750

OSTATNIE ROZDANIE

Książkę "Ostatnie rozdanie" polecił mi kolega- polonista i dziennikarz. On po jej przeczytaniu stwierdził, że chyba jednak jest za młody, by zrozumieć tą książkę. Ja także postanowiłam podjąć to wyzwanie. Jestem osobą sentymentalną, lubię wracać do tego, co było, uwielbiam książki skłaniające do refleksji, przemyśleń- które zmieniają przynajmniej w małym stopniu moje życie. Książka "Ostatnie rozdanie" jest właśnie taką lekturą, po której życie już nie jest takie samo, jak było. Mimo swojego młodego wieku zaczęłam podsumowywać swoje dotychczasowe życie. Nie posiadam notesu, jak bohater, ale przejrzałam swoją listę kontaktów w telefonie. Do niektórych osób zadzwoniła, czasami były to rozmowy po latach. Niektóre numery telefonów po prostu usunęłam, bo chciałam by te kontakty, jak i ich właściciele zniknęli z mojego życia. Dzięki tej książce uporządkowałam swoje życie. Piękna księga, trudna lektura warta przeczytania, by móc spojrzeć refleksyjnie na swoje życie...

Przeczytaj całą opinię
2016-09-07
źródło: http://www.empik.com/p1079867206,ksiazka-p

No cóż,gdyby bohater chociaż wzbudzał u mnie obojętne odczucia,to może oceniłbym książkę wyżej.Tymczasem okazał się on antypatyczną postacią, w której losy nie byłem w stanie się jakoś szczególnie zaangażować.Przez całe życie skacze z kwiatka na kwiatek,boi się kogoś lub coś obdarzyć trwalszym,większym uczuciem wymagającym od niego jakichś zobowiązań.To tchórzostwo oraz postępowanie wbrew własnym pragnieniom powoduje,że w finale życia zostaje sam z poczuciem zmarnowania darowanego mu czasu.Jak to zwykle u Myśliwskiego bywa losy bohatera poznajemy poprzez liczne retrospekcje,w które wplecione zostają różne prawdy filozoficzne,skłaniające czytelnika do zadumy nad własnym postępowaniem i własnym życiem.Ale to już kiedyś było znacznie lepiej i ciekawiej opowiedziane przez tegoż samego autora.W sumie nie należy ta powieść do jakichś szczególnie udanych przedsięwzięć pana Myśliwskiego.Można przeczytać,ale do achów i ochów u mnie było bardzo daleko.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/189750

prawdziwe mistrzostwo

świetne. niestety przygnębiające i pesymistyczne. ale to wielka literatura. polecam gorąco. koniecznie. nie tylko to, a właściwie każde dzieło Autora. moim zdaniem to najlepsze co w obecnej literaturze polskiej. w każdym razie ścisła czołówka i wielkie powieści.

Przeczytaj całą opinię
2016-03-01
źródło: http://www.empik.com/p1079867206,ksiazka-p

po prostu arcydzieło, pełne emocji, straconych złudzeń, nadziei i wielkiego doświadczenia przeżytego życia. Urzekły mnie szczególnie listy od Marii. "Takiej książki młody człowiek nie napisze"

Przeczytaj całą opinię
2017-04-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/189750

Ostatnie rozdanie

O zwykłym człowieku, jego życiu, ale jak napisane! Zanurzam się w ten świat, znanych i trochę mniej znanych problemów i przeżyć, odczuć... i czytam, czytam ...

Przeczytaj całą opinię
2016-02-16
źródło: http://www.empik.com/p1079867206,ksiazka-p

" Ten notes więcej wie o twoim życiu, niż ty o nim wiesz. To nic, że to bezładna zbieranina imion, nazwisk, adresów, telefonów, ale jedynie z nich możesz ułożyć swój los, a tylko los nadaje kształt istnieniu człowieka, tylko los nas potwierdza."

Przeczytaj całą opinię
2017-01-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/189750

Dla tych co lubią głębokie przemyślenia

Ostatnie rozdanie właśnie to było dla mnie wyzwaniem, ponieważ z natury nie przepadam za tego typu literaturą. Ale człowiek musi spróbować wszystkiego dlatego jak dostałam książkę to wiedziałam, że może być ciężko. Może na początek troszkę o autorze Wiesław Myśliwski mistrz polskiej prozy. Jego twórczość wyraża głębokie przemyślenia o ludzkim bycie, miłości, przemijalności o tym co było a jest teraz.Po przeczytaniu mogę napisać tylko krótką opinię nie jest to książka dla raptusów co myślą, że przeczytają ją w mgnieniu oka to powieść o daleko idących przemyśleniach, której trzeba poświęcić wystarczająca ilość czasu z bogatym słownictwem, którego tak brakuje w nowoczesnej literaturze. Czy można zapisać życie w notesie, który ze starości aż prosi o wymianę na lepszy model??? Myślę że nie można zapisać życia na kartkach papieru te kartki mają nam tylko przypomnieć o istocie bycia. Piękna okładka z jeszcze piękniejszą zawartością w środku. Nie ukrywam to nie mój gatunek, który mogę czytać ale warto było choć na chwilę dać się porwać autorowi w jego filozoficzny pogląd na to co nas otacza.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-02
źródło: http://www.empik.com/p1079867206,ksiazka-p
z 23