Prawiek i inne czasy

Wydanie
Literackie, Kraków, .
Liczba stron
304
Wymiary
13,0 × 20,5 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788308055960
Waga
0,35 kg
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Prawiek i inne czasy
2015, Literackie
304
26,66
Prawiek i inne czasy
2011, Literackie
304

Pokaż też wydania niedostępne (1)

Kategorie

Opis książki

Od lat porusza czytelników na całym świecie. Jedna z najpoczytniejszych i najgłośniejszych współczesnych polskich powieści, przełożona na ponad dwadzieścia języków. Prawiek – wieś położona w centrum Polski – tutaj codzienność splata się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. W burzliwych latach XX wieku kilka pokoleń kilku rodzin mieszkających w Prawieku walczy o swoje szczęście i przyszłość. Ich losy układają się w uniwersalną opowieść o czasie, przemijaniu i ludzkim losie. „Prawiek i inne czasy to znakomite dzieło o rzadko dziś spotykanej randze i głębi”. „The Prague Post” „Tokarczuk ze skrawków realnej historii buduje mit, to jest historię przenikniętą ładem, gdzie wszystkie wydarzenia, także te tragiczne i złe, mają swoje uzasadnienie. Przestrzeń zorganizowana jest na podobieństwo mandali – koła wpisanego w kwadrat, będącego geometrycznym wyobrażeniem doskonałości i pełni”. Jerzy Sosnowski, „Gazeta Wyborcza” „W tej napisanej z rozmachem powieści Olga Tokarczuk wykorzystuje tradycję magicznego realizmu do kreacji świata, który jest przesiąknięty dawnymi mitami tak samo mocno jak jest zakorzeniony w teraźniejszości”. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

Opinie czytelników

(3.74)
4527 ocen, w tym
191 opinii
5
83
4
69
3
24
2
13
1
2
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Z tego miejsca, chciałabym przeprosić siebie za to, że dopiero teraz przeczytałam to dzieło. Przepraszam. Bardzo. Ale z pewnością nieczytanie go nadrobię wielokrotnym powrotem do niego.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703

Olga Tokarczuk, to poetka posługująca się prozą, a Prawiek i inne czasy, to metaforyczna, liryczna powieść, która sprawia, ze zapomina się o rzeczywistości. Książka refleksyjna, polifoniczna, z subtelną i melancholijna narracją wprowadza czytelnika w oniryczny nastrój, to powieść, gdzie zwykłe życie płacze się z metaforą, a okrucieństwa z zamysłem Boga. Jest to okrutna powieść, bo oto popadamy sobie niczego nieświadomy czytelniczy letarg by nagle: bach! znaleźć się w samych środku koszmaru. Olga Tokarczuk nie marnuje swojego talentu nadaremnie i już zanim sięgnie się po jej powieść wiadomo będzie, że będzie to opowieść o czymś ważnym, istotnym. Prawiek, to wieś o ściśle wyznaczonych granicach. Leży miedzy wschodem, zachodem północą i południem, a każdej z tych granic strzeże inny anioł. Aniołowie strzegą, ale nie interweniują bo mają oczy odwrócone w stronę Boga, a ten zajęty jest odkrywaniem własnej osobowości, wiec na Prawiek spadają nieszczęścia takie, o których się nawet filozofom nie śniło, bo kiedy traci się miłość popada się w odrętwienie. Dosłownie. W lirycznej i zmysłowej narracji Tokarska przybliża prawdę o przemijaniu, o życiu i śmierci, opowiada nietrwałości. Człowiek żyje i tworzy, to co stworzy jest martwe, ale paradoksalnie te martwe przedmioty przetrwają nie tylko swoich twórców lecz i późniejszych użytkowników. To niezwykła powieść zarówno w warstwie narracyjnej jak i fabularnej. Trzeba uważać, bo wedrze się w serce i nie puści.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703

Jeden z ciekawszych konceptów na powieść jaki ostatnio wpadł mi w ręce. Na pierwszy rzut oka pozycja z każdej strony wygląda ciekawie. Od nietuzinkowego tytułu, poprzez wspomniany koncept budujący świat przedstawiony, kończąc na galerii postaci wymienianą w spisie treści. Właściwie po pierwszych kilku rozdziałach byłam zachwycona pomysłem na sam sposób opisania świata. Jednak równie szybko mój entuzjazm zniknął i zastąpiło go uczucie znużenia. Bo przecież to już było, jeśli nie takie same to podobne. Opisywanie losów całej społeczności na przykładzie jednej rodziny i ich znajomych to zabieg, który zrobił zawrotną karierę w dobie pozytywizmu. Bardzo długi okres czasu, obejmujący kilka pokoleń? Cóż, to też już było, chociażby w "Wariacjach pocztowych". Kwestia żydowska i trauma po 1939? Cała literatura wojenna i wcześniej wspomniane "Wariacje...". Opisy przeciętnej wsi polskiej na przestrzeni dekad? Przykładów bez liku. Więcej: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2017/04/prawiek-i-inne-czasy-olga-tokarczuk.html

Przeczytaj całą opinię
2017-04-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703

Przepraszam, ja po prostu nie lubię stylu Olgi Tokarczuk. Nie lubię tego jej mętnego smęcenia. Do przeczytania książki zostałam zmuszona na studiach - trauma pozostała. Rozumiem, że autorka posiada wielbicieli. Skoro nawet autor (autorka?), której nazwiska nie pomnę, a która splamiła historię literatury powieścią "50 twarzy Greya" posiada swoich fanów, to i pani Oldze jakieś grono się należy. Oczywiście ironizuję i przesadzam, ale proza Tokarczyk jest zdecydowanie ponad moje siły.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703

Książka dobra, napisana w ciekawym stylu, raczej trudna w odbiorze. Niektóre myśli genialne, niektóre niezrozumiałe, niektóre wymagające przemyślenia.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703

Zaczęłam tęsknić za tą książką tuż po przeczytaniu ostatniego słowa. I będę tęsknić za nią już zawsze.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703

Być może nie wyniosłam z tej książki tego, co powinnam. Być może jeszcze do niej nie dojrzałam. Być może przeoczyłam coś istotnego. Właśnie - raczej takie "może być"... Książkę z pewnością czyta się szybko przez prosty i nieskomplikowany język, na jaki zdecydowała się autorka. Dla mnie było to znacznym plusem, ponieważ pozwoliło szybciej przebrnąć przez lekturę. Z drugiej jednak strony mam wrażenie, że w niektórych rozdziałach autorka (mimo łatwego w odbiorze stylu) nazbyt komplikowała podejmowane kwestie. Jeśli chodzi o bohaterów - jedni wykreowani mocniej, z charakterem, a inni dosyć bladzi i płascy. Wiadomo, co kto lubi; ile gustów, tyle opinii; dla każdego coś dobrego; bla... bla... Nie wiem. W książce zabrakło mi pewnego rodzaju pazura - z rodzaju tych, które niekoniecznie są wyścigami, fajerwerkami i zbrodniami. Nie poruszyła mnie, a szkoda, bo chciałabym zrozumieć jej fenomen w tak samo dużym stopniu, jak wszyscy ci czytelnicy, których ta pozycja zachwyciła.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703

Książka o emocjach drzemiących w każdym z nas; o miłości, rodzinie, rodzicielstwie, zdradzie, wojnie, ambicjach. Książka, w której przemijający CZAS i otaczająca PRZESTRZEŃ wydają się być świętością. Ujęte w niezwykle magiczny sposób. Napisana w formie krótkich historii, które niewątpliwie zmuszają do analizy/ autoanalizy... nawet długo po odłożeniu książki na półkę.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703

Książka zupełnie mnie zahipnotyzowała, nie mogłam się oderwać. Pięknie opisuje upływ czasu...

Przeczytaj całą opinię
2017-03-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703

Och nie! Wierzcie bądź nie, ale ja jestem na nie. Nie tylko słabe ale i prymitywne. Możecie mnie za tę opinię znienawidzić, ale jej nie zmienię. Niektórzy mogą się w tej książce doszukiwać głębi, ja nie mam zamiaru. 3/10

Przeczytaj całą opinię
2017-03-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255703
z 20