Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę

Wydanie
Rebis, Poznań, .
Liczba stron
432
Wymiary
15,5 × 23,5 cm
Cykl
HISTORIA
Oprawa
Twarda z obwolutą
ISBN
9788378186656
Waga
0,77 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Redlich Jerzy
więcej detali

Kategorie

Opis książki

„Rosja nie zdoła wygrać z całym demokratycznym światem. Rezultatem będzie rozpad Federacji Rosyjskiej… Ukraińcy dowiedli na Majdanie, że gotowi są umierać w imię swej wolności. Nie jest oczywiste, czy Rosjanie są gotowi umierać za imperialne ambicje Putina”. Jurij Felsztinski Trzecia wojna światowa? Jurija Felsztinskiego i Michaiła Stanczewa jest pierwszą książkową publikacją na temat zbrojnego konfliktu między Rosją i Ukrainą, który – zdaniem autorów – musi się przerodzić w starcie na skalę światową. Przytaczają na to liczne dowody, sięgają do analogii historycznych, czerpią ze źródeł mało znanych lub zgoła nieznanych. Mimo że Felsztinski i Stanczew całą winą za wybuch tej wojny obarczają Władimira Putina i jego kagebowskie otoczenie, dostrzegają też poważne błędy elit politycznych Ukrainy, które przez ćwierćwiecze niepodległości tego państwa stworzyły warunki sprzyjające rosyjskiej inwazji. JURIJ FELSZTINSKI urodził się w 1956 r. w Moskwie. Studiował historię w Moskiewskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym. W 1978 r. wyemigrował do USA. Kontynuował studia na Brandeis, a następnie Rutgers University, gdzie się doktoryzował. Zebrał i opracował kilkadziesiąt tomów dokumentów archiwalnych. Autor i współautor książek: Wysadzić Rosję (REBIS 2007), w której wykazał z Aleksandrem Litwinienką, że w 1999 r. FSB zabiła 300 Rosjan, by wywołać drugą wojnę czeczeńską, Korporacja zabójców. Rosja, KGB i prezydent Putin, The Bolsheviks and the Left SRS, The Failure of World Revolution, Rozgowory s Bucharinym, Wożdi w zakonie. MICHAIŁ STANCZEW, syn „wroga ludu”, urodził się w 1953 r. w Mołdawii, a dzieciństwo spędził w Kazachstanie, gdzie deportowano jego rodzinę. Studiował historię na charkowskim Uniwersytecie im. Karazina, którego jest obecnie profesorem. Specjalizuje się w bułgarystyce. Pracował we władzach Charkowa i w ukraińskiej służbie dyplomatycznej. Autor dziesięciu monografii i ponad stu innych publikacji naukowych.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Felsztinski na bardzo wysokim diapazonie o możliwej III wojnie światowej. Zmusza do refleksji. Przejrzeć na oczy, póki nie jest za późno. Koniecznie!!

Przeczytaj całą opinię
2016-11-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246966

Trzecia wojna światowa. Bitwa o Ukrainę

Muszę przyznać że jestem pełen podziwu dla autorów tejże książki. Przyznam się szczerze że przed przeczytaniem jej, wydawało mi się niemożliwym opisanie najnowszej historii Ukrainy w sposób obiektywny zwłaszcza że autorami są ukraińscy pisarze. Bardzo mnie to zaskoczyło, co skutkowało ostatecznie na to jaką ocenę wystawiłem. Chciałbym tylko dodać że pomimo skali oceniania od 1 do 5, ja oceniam tę książkę na 6. Gorąco polecam.

Przeczytaj całą opinię
2015-09-21
źródło: http://www.empik.com/p1104018483,ksiazka-p

Tytuł książki został omówiony w jednym rozdziale. Reszta to zwięzła historia Ukrainy i tego co tam się dzieje, co dla mnie było interesujące, ale całość może sprawiać mylne wrażenie.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246966

Trzecia wojna światowa. Bitwa o Ukrainę

Jeśli chcesz znać całą historię Ukrainy i zrozumieć obecne problemy koniecznie musisz ją przeczytać.

Przeczytaj całą opinię
2015-02-24
źródło: http://www.empik.com/p1104018483,ksiazka-p

Tytuł "Trzecia wojna światowa" zupełnie nie oddaje treści zawartej w książce, moim zdaniem zastosowano całkiem niezły chwyt marketingowy. Co prawda autorzy wskazują na wiele analogii między aktualną sytuacją a tym co się działo w latach trzydziestych poprzedniego wieku, jednak największą wartością książki jest przedstawienie historii Ukrainy. "Trzecia wojna światowa" to dogłębna analiza tego, co się wydarzyło na Ukrainie na szczytach władzy od 1991 roku. Zabrakło mi spojrzenia zwykłych ludzi, tego jak oni postrzegali zachodzące zmiany, dlaczego mimo klęski ideałów pomarańczowej rewolucji zdecydowali się po raz kolejny pojawić się na Majdanie. Niesamowicie ciekawe są dokumenty umieszczone w aneksie, ktòre pozwalają czytelnikowi samodzielnie wyrobić sobie zdanie o Kuczmie. "Trzecią wojnę światową" zdecydowanie polecam każdemu, kto interesuje się nie tylko tym co się dzieje za naszą wschodnią granicą, ale także każdemu, kogo interesują rozgrywki kuluarowe politykòw, których nie widzi przeciętny zjadacz chleba.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246966

Spodziewałam się troszkę czegoś innego, ale książka zwięzła mimo paru typowych zapchaj dziur

Przeczytaj całą opinię
2015-08-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246966

Książka mogłaby poslużyć jako akademicki podręcznik opisujący dzieje Ukrainy od starożytności po czasy współczesne. Informacje te mogą być ciekawe, zebrane materiały imponujące, ale nie to zapowiada tytuł i informacje z okładki. Najciekwasze dla mnie było zakończenie, w którym autorzy analizują możliwe scenariusze dalszego rozwoju konfliktu na Ukrainie. Opis patologii w polityce, biznesowych powiązań rządzącej „elity” i wszechobecnej korupcji, jeży włosy na głowie...

Przeczytaj całą opinię
2015-06-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246966

Wielu zarzucało autorowi wybujałą fantazję. Niestety jak do tej pory okazuje się być prorokiem. Poza dość siermiężnym opisem historii Ukrainy i udziału w niej banderowców, celne analizy i dużo niepokojących prognoz na przyszłość.

Przeczytaj całą opinię
2015-04-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246966

Ta książka to niezły żart. Opisana historia Ukrainy od momentu rozpadu ZSRR aż do Majdanu. Zero geopolityki i tego co się dzieje teraz. Wydałem bez sensu pieniądze.

Przeczytaj całą opinię
2015-04-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/246966