Włosi

Wydanie
W.A.B., .
Liczba stron
384
Wymiary
14,2 × 20,2 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788328027909
Język
polski
Tłumaczenie
Grzegorzewski Piotr, Wróbel Marcin
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Jak naród, który zrodził renesans, mógł stworzyć również mafię? I dlaczego język włoski zna dwanaście określeń na wieszak, ale ani jednego na kaca? Zabawna i wnikliwa książka Johna Hoopera to idealna lektura dla każdego, kto stara się zrozumieć współczesne Włochy i unikalny charakter ich mieszkańców. Hooper, który spędził 15 lat w Rzymie jako korespondent zagraniczny, przekonująco ukazuje wpływ geografii, historii i tradycji na wiele aspektów włoskiego życia, w tym futbol, masonerię, seks, jedzenie i operę. Pełna fascynujących i często zabawnych spostrzeżeń, niedostępnych w przewodnikach, Włosi zaskoczą nawet najbardziej zagorzałych miłośników Italii.

Opinie czytelników

(3.44)
120 ocen, w tym
15 opinii
5
2
4
9
3
4
2
0
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Kawał porządnej reporterskiej roboty. W 19 rozdziałach przedstawione różne aspekty życia we Włoszech-rys geograficzny, historia, język, stosunek do kary śmierci, kuchnia itp. Poszczególne rozdziały dobrze się czyta-autor wie o czym pisze i o czym chciał napisać. Warto.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-29
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303926

Dla Italiofilów

Ciekawy opis Włoch i Włochów. Zdarzają się słabsze rozdziały i takie które są interesujące. Każdy rozdział pokazuje inny aspekt Italii i jej obywateli

Przeczytaj całą opinię
2017-01-21
źródło: http://www.empik.com/p1123800353,ksiazka-p

Wcale nie jest taka, jak recenzja, która do niej zachęca. Nie jest błyskotliwa, z przymrużeniem oka, wartka, bogata w niebanalne spostrzeżenia. Nie ma nic z książki i stylu, którego spodziewasz się i oczekujesz od bystrego dziennikarskiego spojrzenia. Jest jak podręcznik do historii Włoch. Nuda.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-14
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303926

Włosi - John Hopper

Coś dla wszystkich wielbicieli słonecznej Italii. Jacy naprawdę są mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego czyli o czym pisze John Hopper w książce „Włosi”? Zapraszam na bloga: http://madamegiussani.pl/wlosi-john-hooper/

Przeczytaj całą opinię
2016-10-13
źródło: http://www.empik.com/p1123800353,ksiazka-p

Plus za dużą dawkę wiedzy, którą dostajemy w tej książce. Naprawdę sporo ciekawych i często zaskakujących informacji. Ale jakoś nie mogłam jej zmęczyć.

Przeczytaj całą opinię
2016-11-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303926

Io amo Italia

Jesli kochasz wszystko co wloskie, to obowiazkowo musi znalesc sie w Twojej biblioteczce

Przeczytaj całą opinię
2016-07-29
źródło: http://www.empik.com/p1123800353,ksiazka-p

Dużo konkretnej wiedzy na temat historii, polityki, społeczeństwa i kultury Włoch, ale podanej w przystępnej, publicystycznej formie. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, uważam że to ciekawa propozycja dla tych, którzy uważają Italię za raj na ziemi. Autorowi nie brakuje sympatii do tego kraju, ale ma też odwagę podać wiele negatywnych cech Włochów i, co bardzo ciekawe, większość z nich jest w stanie wytłumaczyć określonymi wydarzeniami z historii. Na lekcjach historii uczymy się o starożytnym Rzymie, a o współczesnej Italii nie wiemy nic - dzięki tej książce można to łatwo zmienić. Polecam! Więcej napisałam o książce tutaj: http://www.pineap.pl/2016/11/4-ksiazki-ktore-ostatnio-przeczytalam/

Przeczytaj całą opinię
2016-11-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303926

Świetna analiza rozmaitych aspektów historii, polityki, kultury, mentalności, tożsamości i życia codziennego Włochów. Jest w niej wszystko to, czego byłam ciekawa i czego nie byłam w stanie znaleźć w licznych dostępnych książkach podróżniczo-obyczajowych typu "małżeństwo spełnia swoje marzenia, kupuje wille w Toskanii i odkrywa dolce vita, a później to sentymentalnie opisuje". Bardzo lubię styl reporterów brytyjskich, szczególnie pracujących dla BBC. Mają warsztat, dzięki któremu ich teksty są przejrzyste, przystępne, opatrzone licznymi przypisami, wywody poprowadzone logicznie, a opinie autora wyraźnie oddzielone od faktów i statystyk. Tak, moim zdaniem, pisze pan Hooper. Bardzo polecam! Jestem ogromnie ciekawa książki tego samego autora o Hiszpanach.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-29
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303926

Świetna analiza mentalności i obyczajowości mieszkańców Italii. Przeszkadzał mi tylko rzucający się w oczy negatywny stosunek do katolicyzmu i papiestwa - prawda, są mocno powiązane z "włoskością", jednak autor często obarcza je winą za rozmaite zjawiska, które nijak się mają do opisywanego przypadku, co skutkuje tym, iż wywód jego nie zawsze jest logiczny. Poza tą wadą - polecam bardzo.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303926

"Mało krajów na świecie budzi takie pozytywne skojarzenia jak Włochy: słoneczne dni, błękitne niebo, mieniące się morze, pyszne, poprawiające nastrój jedzenie, atrakcyjni, dobrze ubrani ludzie, pofałdowane wzgórza zwieńczone cyprysami i muzea wypełnione najcenniejszymi dziełami sztuki zachodniego świata. To dlatego tak wielką niespodzianką okazuje się odkrycie, że Włosi wcale nie są szczęśliwi". z książki wyłania się obraz Włochów, którzy całe życie nakładają maski, nie mówią prawdy i nie ufają nawet swoim najbliższym. Ich spontaniczność czy rozbudowana gestykulacja, z którą często spotykają się cudzoziemcy jest wyuczona, nie ma w niej naturalności. Autor zauważa, że jeżeli szukamy kraju podobnego do Włoch to nie będzie to leżąca nad Morzem Śródziemnym Hiszpania czy Francja ale co zaskakujące Japonia. Włosi są hermetyczni, zamknięci, zajęci swoimi sprawami. stałym elementem biznesu i polityki jest mafia. wpływ zorganizowanych grup przestępczych na życie Włochów jest ogromny. 70% sklepikarzy na Sycylii płaci haracz. współczesna mafia czerpie zyski nie tylko z haraczu czy handlu narkotykami ale poprzez powiązania z polityką czerpie także korzyści z funduszy europejskich. jest to kraj kwitnącej korupcji, włoscy urzędnicy wyłudzają łapówki w zamian za naginanie przepisów. prawie połowa Włochów dostaje prace dzięki znajomościom, protekcja jest zjawiskiem normalnym i akceptowanym. obraz smutny ale prawdziwy. warto poczytać bo mechanizm urzędniczej korupcji jest podobny w wielu europejskich krajach.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/303926
z 2